Franconofurt (FFM1) Aktievy
Franconofurt AG, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver fastighetsverksamhet i Tyskland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
+ 1 större risk
FFM1 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Franconofurt AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €755.00 |
| 52 veckors högsta | €840.00 |
| 52 veckors lägsta | €252.00 |
| Beta | -0.024 |
| 1 månads förändring | 7.86% |
| 3 månaders förändring | 11.03% |
| 1 års förändring | 3.42% |
| 3 års förändring | -22.96% |
| 5 års förändring | -47.93% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -19.03% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| FFM1 | DE Real Estate | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -7.9% | -1.1% | 1.6% |
| 1Y | 3.4% | -17.6% | 2.2% |
Avkastning vs industri: FFM1 översteg German Real Estate branschen som gav -17.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FFM1 översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FFM1 volatility | |
|---|---|
| FFM1 Average Weekly Movement | 8.3% |
| Real Estate Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: FFM1 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: FFM1 s veckovolatilitet har minskat från 24% till 8% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 6 | n/a | www.franconofurt.de |
Franconofurt AG, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver fastighetsverksamhet i Tyskland. Bolaget är verksamt inom köp och försäljning av flerfamiljshus, uthyrning av egna fastigheter samt försäljning av lägenheter. I portföljen ingår även gamla byggnader, bostads- och affärsfastigheter samt ärvda delar och fraktioner av olika fastigheter och omvandling av kontorsbyggnader till bostadsbyggnader.
Franconofurt AG Sammanfattning av grunderna
| FFM1 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €41.00m |
| Vinst(TTM) | €2.96m |
| Intäkter(TTM) | €14.32m |
Är FFM1 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FFM1 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €14.32m |
| Kostnad för intäkter | €1.63m |
| Bruttovinst | €12.69m |
| Övriga kostnader | €9.73m |
| Intäkter | €2.96m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 59.26 |
| Bruttomarginal | 88.61% |
| Nettovinstmarginal | 20.69% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 118.7% |
Hur har FFM1 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger FFM1 en tillförlitlig utdelning?
Se FFM1 utdelningshistorik och jämförelsetal| Franconofurt datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 08 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 10 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 10 days |
| Dagar till utdelningsdag | 12 days |
Ger FFM1 en tillförlitlig utdelning?
Se FFM1 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 19:43 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Franconofurt AG bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| André Hüsemann | SRC Research GmbH |