Nickel Industries (NM5) Aktievy
Nickel Industries Limited bedriver verksamhet inom brytning av nickelmalm, produktion av nickelråjärn, kobolt och nickelmatt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för NM5 från våra riskkontroller.
NM5 Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Nickel Industries Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$0.62 |
| 52 veckors högsta | AU$0.67 |
| 52 veckors lägsta | AU$0.35 |
| Beta | 1.02 |
| 1 månads förändring | 4.09% |
| 3 månaders förändring | 5.33% |
| 1 års förändring | 63.88% |
| 3 års förändring | 18.73% |
| 5 års förändring | -7.27% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -22.98% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| NM5 | DE Metals and Mining | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.8% | 9.6% | 1.6% |
| 1Y | 63.9% | 100.3% | 2.2% |
Avkastning vs industri: NM5 presterade sämre än German Metals and Mining branschen som gav 100.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NM5 översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NM5 volatility | |
|---|---|
| NM5 Average Weekly Movement | 8.0% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.8% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: NM5 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: NM5 s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2007 | n/a | Justin Werner | www.nickelindustries.com |
Nickel Industries Limited är verksamt inom brytning av nickelmalm, produktion av nickelråjärn, kobolt och nickelmatta. Det är också involverat i produktion av blandad hydroxidfällning för användning i leveranskedjan för elfordon. Bolaget var tidigare känt som Nickel Mines Limited och bytte namn till Nickel Industries Limited i juni 2022.
Nickel Industries Limited Sammanfattning av grunderna
| NM5 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.80b |
| Vinst(TTM) | -€48.97m |
| Intäkter(TTM) | €1.42b |
Är NM5 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NM5 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.65b |
| Kostnad för intäkter | US$1.37b |
| Bruttovinst | US$280.96m |
| Övriga kostnader | US$338.02m |
| Intäkter | -US$57.06m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.013 |
| Bruttomarginal | 17.04% |
| Nettovinstmarginal | -3.46% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 49.9% |
Hur har NM5 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 20:18 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Nickel Industries Limited bevakas av 16 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Taylor Guyot | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Richard Knights | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Dale Koenders | Barrenjoey Markets Pty Limited |