AlzChem Group (ACT) Aktievy
AlzChem Group AG, tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, producerar och marknadsför en rad kemiska specialiteter i Tyskland, Europeiska unionen, övriga Europa, Asien, NAFTA-regionen och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 1/6 |
ACT Community Fair Values
See what 55 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
AlzChem Group AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €168.80 |
| 52 veckors högsta | €190.00 |
| 52 veckors lägsta | €121.00 |
| Beta | 0.37 |
| 1 månads förändring | -2.48% |
| 3 månaders förändring | 4.71% |
| 1 års förändring | 39.50% |
| 3 års förändring | 788.42% |
| 5 års förändring | 603.33% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 527.74% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ACT: Specialty Chemicals Moat And 2026 Expansions Will Support Future Cash Generation
Narrative Update on AlzChem Group The analyst price target for AlzChem Group has moved higher to €200, with analysts pointing to recent research that highlights confidence in the company’s specialty chemicals focus and its potential for high margin projects and cash generation in the coming years. Analyst Commentary Recent research shows a clear uptick in confidence from bullish analysts, with several price target revisions pointing to stronger conviction around AlzChem Group's specialty chemicals focus and project pipeline.Investors Shouldn't Be Too Comfortable With AlzChem Group's (ETR:ACT) Earnings
Despite announcing strong earnings, AlzChem Group AG's ( ETR:ACT ) stock was sluggish. Our analysis uncovered some...ACT: Specialty Chemicals Moat And 2026 Expansions Will Drive Future Upside
Narrative update on AlzChem Group The analyst fair value estimate for AlzChem has been lifted by €5 to €200, with analysts citing recent price target increases from multiple firms and reinforcing views around the company's specialty chemicals focus, margin profile and potential long term value creation. Analyst Commentary Bullish analysts have been steadily lifting their price targets for AlzChem, pointing to the specialty chemicals focus and the margin profile as key supports for higher valuations.ACT: Specialty Platform And 2026 Expansions Will Underpin Cash Flow And Dividend Potential
Analysts have lifted their price targets on AlzChem to a range of about €195 to €197, reflecting updated models that incorporate a slightly lower discount rate, modestly higher revenue growth and profit margin assumptions, and a marginally reduced future P/E. Analyst Commentary Recent research points to a broadly constructive stance on AlzChem Group, with several firms lifting price targets into a narrow band between about €195 and €197.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ACT | DE Chemicals | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.8% | -1.3% | 3.9% |
| 1Y | 39.5% | 3.6% | 2.6% |
Avkastning vs industri: ACT översteg German Chemicals branschen som gav 3.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ACT översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ACT volatility | |
|---|---|
| ACT Average Weekly Movement | 6.0% |
| Chemicals Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: ACT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: ACT s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1908 | 1,680 | Andreas Niedermaier | www.alzchem.com |
AlzChem Group AG, tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, producerar och marknadsför en rad kemiska specialprodukter i Tyskland, EU, övriga Europa, Asien, NAFTA-regionen och internationellt. Verksamheten bedrivs genom tre segment: Specialty Chemicals, Basics & Intermediates samt Other & Holding. Segmentet Specialty Chemicals säljer kemiska specialprodukter som används inom kemi-, livsmedels-, djurfoder-, försvarsteknik- och förnyelsebar energiindustrierna.
AlzChem Group AG Sammanfattning av grunderna
| ACT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.69b |
| Vinst(TTM) | €66.82m |
| Intäkter(TTM) | €581.10m |
Är ACT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ACT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €581.10m |
| Kostnad för intäkter | €195.25m |
| Bruttovinst | €385.85m |
| Övriga kostnader | €319.03m |
| Intäkter | €66.82m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 30, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 6.60 |
| Bruttomarginal | 66.40% |
| Nettovinstmarginal | 11.50% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 14.3% |
Hur har ACT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 19:07 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
AlzChem Group AG bevakas av 8 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Konstantin Wiechert | Baader Helvea Equity Research |
| Volker Bosse | Baader Helvea Equity Research |
| Gerhard Orgonas | Berenberg |