Cydsa. de (M34) Aktievy
Cydsa, S.A.B. de C.V., tillsammans med sina dotterbolag, producerar och marknadsför salt, klor, kaustiksoda och kylmedelsgaser, el och ångkraftvärme samt underjordisk lagring av kolväten i Mexiko, USA, Kanada, Central- och Sydamerika, Asien och Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
M34 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Cydsa, S.A.B. de C.V. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | Mex$1.30 |
| 52 veckors högsta | Mex$1.44 |
| 52 veckors lägsta | Mex$1.29 |
| Beta | 0.37 |
| 1 månads förändring | n/a |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -9.65% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| M34 | DE Chemicals | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | n/a | -0.8% | 0.7% |
| 1Y | n/a | 3.8% | 2.0% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur M34 presterade mot German Chemicals branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur M34 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| M34 volatility | |
|---|---|
| M34 Average Weekly Movement | n/a |
| Chemicals Industry Average Movement | 5.7% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: M34 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa M34 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1945 | 2,221 | Edmundo Valdes | www.cydsa.com |
Cydsa, S.A.B. de C.V., tillsammans med sina dotterbolag, producerar och marknadsför salt, klor, kaustiksoda och kylmedelsgaser, el och ångkraftvärme samt underjordisk lagring av kolväten i Mexiko, USA, Kanada, Central- och Sydamerika, Asien och Europa. Företaget bedriver verksamhet genom segmenten Salt, Chlorine and Caustic Soda, Refrigerant Gases, Energy Processing and Logistics samt Cydsa och Other. Företaget tillhandahåller lättsalt, saltersättning, kosher- och halalsalt, salt med chili och lime och grovt havssalt för användning i hushåll och kommersiell konsumtion, livsmedelsindustrin och industriella processer, samt saltpellets för poolkonditionering och avhärdning av vatten.
Cydsa, S.A.B. de C.V. Sammanfattning av grunderna
| M34 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €713.45m |
| Vinst(TTM) | €28.83m |
| Intäkter(TTM) | €803.60m |
Är M34 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| M34 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | Mex$16.26b |
| Kostnad för intäkter | Mex$9.40b |
| Bruttovinst | Mex$6.85b |
| Övriga kostnader | Mex$6.27b |
| Intäkter | Mex$583.18m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.10 |
| Bruttomarginal | 42.16% |
| Nettovinstmarginal | 3.59% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har M34 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 05:21 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Cydsa, S.A.B. de C.V. bevakas av 4 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Carlos Alcaraz Pineda | Apalache Análisis |
| Alejandro Azar Wabi | GBM Grupo Bursátil Mexicano, S.A. de C.V. Casa de Bolsa |
| Regina Carrillo Villasana | GBM Grupo Bursátil Mexicano, S.A. de C.V. Casa de Bolsa |