AMG Critical Materials (ADG) Aktievy
AMG Critical Materials N.V., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, producerar och säljer energilagringsmaterial i USA, Kina, Tyskland, Frankrike, Japan, Brasilien, Afrika och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 1/6 |
ADG Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
AMG Critical Materials N.V. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €42.34 |
| 52 veckors högsta | €43.22 |
| 52 veckors lägsta | €39.90 |
| Beta | 1.02 |
| 1 månads förändring | n/a |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -34.84% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ADG | DE Metals and Mining | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | n/a | 7.5% | 0.7% |
| 1Y | n/a | 99.2% | 2.0% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur ADG presterade mot German Metals and Mining branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur ADG presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| ADG volatility | |
|---|---|
| ADG Average Weekly Movement | n/a |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 10.5% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: ADG s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa ADG s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2006 | 3,640 | Heinz Schimmelbusch | amg-nv.com |
AMG Critical Materials N.V., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, producerar och säljer energilagringsmaterial i USA, Kina, Tyskland, Frankrike, Japan, Brasilien, Afrika och internationellt. Verksamheten bedrivs genom tre segment: AMG Lithium, AMG Vanadium och AMG Technologies. Företaget utvinner spodumen och producerar litiumkarbonat av teknisk kvalitet och litiumhydroxid av batterikvalitet.
AMG Critical Materials N.V. Sammanfattning av grunderna
| ADG grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.50b |
| Vinst(TTM) | -€9.77m |
| Intäkter(TTM) | €1.51b |
Är ADG övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ADG resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.77b |
| Kostnad för intäkter | US$1.42b |
| Bruttovinst | US$350.74m |
| Övriga kostnader | US$362.14m |
| Intäkter | -US$11.40m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 29, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.32 |
| Bruttomarginal | 19.86% |
| Nettovinstmarginal | -0.65% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 138.3% |
Hur har ADG utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 22:35 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
AMG Critical Materials N.V. bevakas av 12 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Rupesh Madlani | Barclays |
| Jason Fairclough | BofA Global Research |
| Ephrem Ravi | Citigroup Inc |