H&R GmbH KGaA (2HRA) Aktievy
H&R GmbH & Co. KGaA bedriver tillverkning och försäljning av kemisk-farmaceutiska råvaror och formsprutade precisionsplastdetaljer i Europa, Afrika, Asien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
2HRA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
H&R GmbH & Co. KGaA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €4.63 |
| 52 veckors högsta | €5.04 |
| 52 veckors lägsta | €3.91 |
| Beta | 0.35 |
| 1 månads förändring | 0.65% |
| 3 månaders förändring | 6.19% |
| 1 års förändring | -7.77% |
| 3 års förändring | -11.64% |
| 5 års förändring | -34.42% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -36.92% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 2HRA | DE Chemicals | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.4% | -1.3% | 3.9% |
| 1Y | -7.8% | 3.6% | 2.6% |
Avkastning vs industri: 2HRA presterade sämre än German Chemicals branschen som gav 3.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 2HRA presterade sämre än German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 2HRA volatility | |
|---|---|
| 2HRA Average Weekly Movement | 6.4% |
| Chemicals Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 2HRA har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 2HRA s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1919 | 1,692 | Niels Hansen | www.hur.com |
H&R GmbH & Co. KGaA är verksamt inom tillverkning och försäljning av kemiska och farmaceutiska råvaror samt formsprutade precisionsplastdetaljer i Europa, Afrika, Asien och internationellt. Företaget är verksamt inom tre segment: ChemPharm Refining, ChemPharm Sales och Plastics. Segmentet ChemPharm Refining tillverkar och distribuerar paraffiner, vitoljor, mjukgörare, basoljor, smörjmedel och andra råoljebaserade specialprodukter samt biprodukter som råvaror och bunkerbränslen.
H&R GmbH & Co. KGaA Sammanfattning av grunderna
| 2HRA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €178.66m |
| Vinst(TTM) | -€36.80m |
| Intäkter(TTM) | €1.21b |
Är 2HRA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 2HRA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €1.21b |
| Kostnad för intäkter | €918.74m |
| Bruttovinst | €288.50m |
| Övriga kostnader | €325.31m |
| Intäkter | -€36.80m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 14, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.99 |
| Bruttomarginal | 23.90% |
| Nettovinstmarginal | -3.05% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 43.9% |
Hur har 2HRA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 20:40 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
H&R GmbH & Co. KGaA bevakas av 7 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Volker Bosse | Baader Helvea Equity Research |
| Alexandra Roche | Berenberg |
| Jesko Mayer-Wegelin | HSBC |