DKSH Holding (DS5) Aktievy
DKSH Holding AG tillhandahåller olika tjänster för marknadsexpansion i Thailand, Kina, Malaysia, Singapore, övriga Asien och Stillahavsområdet samt internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för DS5 från våra riskkontroller.
DS5 Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
DKSH Holding AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CHF 69.50 |
| 52 veckors högsta | CHF 70.90 |
| 52 veckors lägsta | CHF 56.60 |
| Beta | 0.42 |
| 1 månads förändring | 9.45% |
| 3 månaders förändring | 2.66% |
| 1 års förändring | 0% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 32.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| DS5 | DE Trade Distributors | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.0% | -4.3% | 2.8% |
| 1Y | 0% | -3.8% | 1.4% |
Avkastning vs industri: DS5 översteg German Trade Distributors branschen som gav -3.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DS5 presterade sämre än German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DS5 volatility | |
|---|---|
| DS5 Average Weekly Movement | 3.7% |
| Trade Distributors Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: DS5 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: DS5 s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1865 | 24,799 | Stefan Butz | www.dksh.com |
DKSH Holding AG tillhandahåller olika tjänster för marknadsexpansion i Thailand, Kina, Malaysia, Singapore, övriga Asien och Stillahavsområdet samt internationellt. Företaget erbjuder sourcing, marknadsinsikter, marknadsföring, försäljning, e-handel, distribution, logistik och eftermarknadstjänster. Verksamheten bedrivs genom fyra segment: Sjukvård, konsumentvaror, högpresterande material och teknik.
DKSH Holding AG Sammanfattning av grunderna
| DS5 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €4.44b |
| Vinst(TTM) | €221.98m |
| Intäkter(TTM) | €12.13b |
Är DS5 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DS5 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CHF 11.09b |
| Kostnad för intäkter | CHF 10.20b |
| Bruttovinst | CHF 887.60m |
| Övriga kostnader | CHF 684.70m |
| Intäkter | CHF 202.90m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 17, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 3.12 |
| Bruttomarginal | 8.00% |
| Nettovinstmarginal | 1.83% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 28.2% |
Hur har DS5 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 05:29 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
DKSH Holding AG bevakas av 14 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Chiara Di Giammaria | Berenberg |
| Andrew Grobler | BNP Paribas |
| Nicholas de la Grense | BofA Global Research |