Acrow (59Y) Aktievy
Acrow Limited tillhandahåller smarta integrerade byggsystem inom formning, industriservice och kommersiella byggnadsställningar i Australien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
59Y Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Acrow Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$0.48 |
| 52 veckors högsta | AU$0.65 |
| 52 veckors lägsta | AU$0.47 |
| Beta | 0.34 |
| 1 månads förändring | -16.55% |
| 3 månaders förändring | -17.97% |
| 1 års förändring | -15.09% |
| 3 års förändring | 4.31% |
| 5 års förändring | 122.02% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.79% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 59Y | DE Trade Distributors | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.1% | -4.3% | 2.8% |
| 1Y | -15.1% | -3.8% | 1.4% |
Avkastning vs industri: 59Y presterade sämre än German Trade Distributors branschen som gav -3.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 59Y presterade sämre än German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 59Y volatility | |
|---|---|
| 59Y Average Weekly Movement | 5.1% |
| Trade Distributors Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 59Y har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 59Y s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1936 | 900 | Steven Boland | www.acrow.com.au |
Acrow Limited tillhandahåller smarta integrerade byggsystem för formsättning, industriella tjänster och kommersiella byggnadsställningar i Australien. Företaget hyr ut utrustning för formsättning, byggnadsställningar och skärmar, säljer förbrukningsvaror för formsättning och byggnadsställningar samt bedriver uthyrnings-, försäljnings- och arbetsförmedlingstjänster. Företaget säljer också specialiserade byggsystem, såsom Acrow-skärmar, hoppforms-/jackningssystem och universella soldatsystem, samt hårdvara och förbrukningsvaror, bland annat timmer och plywood, stöd, inneslutning och tillbehör till byggnadsställningar.
Acrow Limited Sammanfattning av grunderna
| 59Y grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €155.55m |
| Vinst(TTM) | €12.62m |
| Intäkter(TTM) | €168.01m |
Är 59Y övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 59Y resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | AU$272.58m |
| Kostnad för intäkter | AU$49.83m |
| Bruttovinst | AU$222.75m |
| Övriga kostnader | AU$202.26m |
| Intäkter | AU$20.48m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.066 |
| Bruttomarginal | 81.72% |
| Nettovinstmarginal | 7.51% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 106.7% |
Hur har 59Y utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger 59Y en tillförlitlig utdelning?
Se 59Y utdelningshistorik och jämförelsetal| Acrow datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Apr 29 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | May 29 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 29 days |
| Dagar till utdelningsdag | 1 day |
Ger 59Y en tillförlitlig utdelning?
Se 59Y utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 14:50 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Acrow Limited bevakas av 4 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Matthew Chen | MA Moelis Australia Securities Pty Ltd |
| Alexander Lu | Morgans Financial Limited |
| Benjamin Yun | Ord Minnett Limited |