Corvus Pharmaceuticals Balance Sheet Health
Financial Health criteria checks 6/6
Corvus Pharmaceuticals has a total shareholder equity of $240.7M and total debt of $0.0, which brings its debt-to-equity ratio to 0%. Its total assets and total liabilities are $253.2M and $12.5M respectively.
Key information
0%
Debt to equity ratio
US$0
Debt
| Interest coverage ratio | n/a |
| Cash | US$236.71m |
| Equity | US$240.68m |
| Total liabilities | US$12.52m |
| Total assets | US$253.20m |
Recent financial health updates
We Think Corvus Pharmaceuticals (NASDAQ:CRVS) Can Afford To Drive Business Growth
Just because a business does not make any money, does not mean that the stock will go down. For example, although...Corvus Pharmaceuticals (NASDAQ:CRVS) Is In A Good Position To Deliver On Growth Plans
Just because a business does not make any money, does not mean that the stock will go down. Indeed, Corvus...We're Not Worried About Corvus Pharmaceuticals' (NASDAQ:CRVS) Cash Burn
There's no doubt that money can be made by owning shares of unprofitable businesses. By way of example, Corvus...Will Corvus Pharmaceuticals (NASDAQ:CRVS) Spend Its Cash Wisely?
Just because a business does not make any money, does not mean that the stock will go down. Indeed, Corvus...Here's Why We're Watching Corvus Pharmaceuticals' (NASDAQ:CRVS) Cash Burn Situation
We can readily understand why investors are attracted to unprofitable companies. For example, although...Is Corvus Pharmaceuticals (NASDAQ:CRVS) In A Good Position To Invest In Growth?
Even when a business is losing money, it's possible for shareholders to make money if they buy a good business at the...Recent updates
Financial Position Analysis
Short Term Liabilities: CRVS's short term assets ($239.9M) exceed its short term liabilities ($12.1M).
Long Term Liabilities: CRVS's short term assets ($239.9M) exceed its long term liabilities ($406.0K).
Debt to Equity History and Analysis
Debt Level: CRVS is debt free.
Reducing Debt: CRVS has not had any debt for past 5 years.
Balance Sheet
Cash Runway Analysis
For companies that have on average been loss-making in the past, we assess whether they have at least 1 year of cash runway.
Stable Cash Runway: CRVS has sufficient cash runway for more than 3 years based on its current free cash flow.
Forecast Cash Runway: CRVS has sufficient cash runway for more than 3 years if free cash flow continues to grow at historical rates of 5.4% each year
Discover healthy companies
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 17:41 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Corvus Pharmaceuticals, Inc. is covered by 13 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Etzer Darout | Barclays |
| Dane Leone | BTIG |
| Li Wang Watsek | Cantor Fitzgerald & Co. |