USA TODAY (TDAY) Stock Overview
Operates as a media and digital marketing solutions company in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 0/6 |
| Dividends | 0/6 |
TDAY Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
USA TODAY Co., Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$7.56 |
| 52 Week High | US$7.80 |
| 52 Week Low | US$3.15 |
| Beta | 1.42 |
| 1 Month Change | 3.70% |
| 3 Month Change | 29.23% |
| 1 Year Change | 121.05% |
| 3 Year Change | 233.04% |
| 5 Year Change | 47.37% |
| Change since IPO | -28.00% |
Recent News & Updates
USA Today: A Strong Quarter Can't Mask Lasting Concerns
Summary USA Today’s Q1 2026 earnings show margin improvement and declining leverage, but not enough to warrant optimism. Digital revenue exhibits growth, but not enough to offset persistent declines in legacy print advertising. Structural challenges from audience migration to the web continue to undermine long-term sustainability. Despite short-term progress, legacy media headwinds remain a critical concern for future performance. Read the full article on Seeking AlphaTDAY: Digital Mix Shift And AI Licensing Will Support Measured Upside Potential
Analysts have raised the USA Today stock price target to a range of $6.75 to $8, reflecting updated views on its shift toward higher margin digital revenue, cost reduction efforts, and potential benefits from recent partnerships and legal developments. Analyst Commentary Recent research updates show a mixed but generally constructive tone around USA TODAY, with higher price targets reflecting shifting views on its digital pivot, cost actions, and balance sheet trajectory.Recent updates
Shareholder Returns
| TDAY | US Media | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.7% | -0.8% | 1.1% |
| 1Y | 121.1% | -16.3% | 28.7% |
Return vs Industry: TDAY exceeded the US Media industry which returned -16.3% over the past year.
Return vs Market: TDAY exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| TDAY volatility | |
|---|---|
| TDAY Average Weekly Movement | 5.6% |
| Media Industry Average Movement | 9.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: TDAY has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: TDAY's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1906 | 9,500 | Mike Reed | www.usatodayco.com |
USA TODAY Co., Inc. operates as a media and digital marketing solutions company in the United States. It operates through three segments: Domestic Gannett Media, Newsquest, and Digital Marketing Solutions. The company’s print offerings include home delivery on a subscription basis; single copy; and non-daily publications, such as shoppers and niche publications.
USA TODAY Co., Inc. Fundamentals Summary
| TDAY fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.10b |
| Earnings (TTM) | US$28.97m |
| Revenue (TTM) | US$2.28b |
Is TDAY overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TDAY income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$2.28b |
| Cost of Revenue | US$1.38b |
| Gross Profit | US$897.62m |
| Other Expenses | US$868.65m |
| Earnings | US$28.97m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.20 |
| Gross Margin | 39.38% |
| Net Profit Margin | 1.27% |
| Debt/Equity Ratio | 683.3% |
How did TDAY perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 15:40 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
USA TODAY Co., Inc. is covered by 10 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jason Bazinet | Citigroup Inc |
| Matthew Condon | Citizens JMP Securities, LLC |
| Andrew Boone | Citizens JMP Securities, LLC |