InnovAge Holding (INNV) Stock Overview
Manages and provides a range of medical and ancillary services for seniors in need of care and support to live independently in its homes and communities. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for INNV from our risk checks.
INNV Community Fair Values
Create NarrativeSee what 12 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
InnovAge Holding Corp. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$7.35 |
| 52 Week High | US$10.69 |
| 52 Week Low | US$3.13 |
| Beta | 0.49 |
| 1 Month Change | -7.55% |
| 3 Month Change | -17.42% |
| 1 Year Change | 81.93% |
| 3 Year Change | 16.11% |
| 5 Year Change | -66.42% |
| Change since IPO | -69.63% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| INNV | US Healthcare | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.9% | -2.3% | 2.5% |
| 1Y | 81.9% | 13.3% | 26.4% |
Return vs Industry: INNV exceeded the US Healthcare industry which returned 16.3% over the past year.
Return vs Market: INNV exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| INNV volatility | |
|---|---|
| INNV Average Weekly Movement | 7.8% |
| Healthcare Industry Average Movement | 7.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: INNV has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: INNV's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1989 | 2,440 | Patrick Blair | www.innovage.com |
InnovAge Holding Corp. manages and provides a range of medical and ancillary services for seniors in need of care and support to live independently in its homes and communities. It manages its business through Program of All-Inclusive Care for the Elderly (PACE) approach. The company also offers in-home care services consisting of skilled, unskilled, and personal care; in-center services, such as primary care, physical therapy, occupational therapy, speech therapy, dental services, mental health and psychiatric services, meals, and activities; transportation to and from the PACE center and third-party medical appointments; and care management.
InnovAge Holding Corp. Fundamentals Summary
| INNV fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$977.30m |
| Earnings (TTM) | -US$11.61m |
| Revenue (TTM) | US$949.17m |
Is INNV overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| INNV income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$949.17m |
| Cost of Revenue | US$300.41m |
| Gross Profit | US$648.76m |
| Other Expenses | US$660.37m |
| Earnings | -US$11.61m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.086 |
| Gross Margin | 68.35% |
| Net Profit Margin | -1.22% |
| Debt/Equity Ratio | 22.4% |
How did INNV perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 10:08 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
InnovAge Holding Corp. is covered by 15 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Vikram Kesavabhotla | Baird |
| Steven Valiquette | Barclays |
| Sarah James | Barclays |