Atlanta Poland (ATP) Stock Overview
Trades in and retails nuts and dried fruits for the confectionery and bakery industries in Poland. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 4/6 |
ATP Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Atlanta Poland S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł18.25 |
| 52 Week High | zł22.40 |
| 52 Week Low | zł15.00 |
| Beta | 0.44 |
| 1 Month Change | -4.45% |
| 3 Month Change | -12.68% |
| 1 Year Change | 3.69% |
| 3 Year Change | 102.78% |
| 5 Year Change | 110.25% |
| Change since IPO | 50.83% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| ATP | PL Consumer Retailing | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.4% | 3.4% | 0.2% |
| 1Y | 3.7% | -25.7% | 21.2% |
Return vs Industry: ATP exceeded the Polish Consumer Retailing industry which returned -33.3% over the past year.
Return vs Market: ATP underperformed the Polish Market which returned 23.4% over the past year.
Price Volatility
| ATP volatility | |
|---|---|
| ATP Average Weekly Movement | 4.1% |
| Consumer Retailing Industry Average Movement | 5.0% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 10.9% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.2% |
Stable Share Price: ATP has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: ATP's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1990 | 282 | Piotr Bielinski | www.atlantapoland.com.pl |
Atlanta Poland S.A. trades in and retails nuts and dried fruits for the confectionery and bakery industries in Poland. The company offers various nuts, such as peanuts, hazelnuts, almonds, walnuts, cashews, coconut flakes, pecans, Brazil nuts, pine nuts, and pistachios; and dried fruits, including raisins, apricots, plums, banana chips, figs, apples, peaches, pears, papaya, pineapples, mango, dates, cranberries, flavored dried fruits, dried cantaloupe, candied cherries, and dried acerola. It also provides grains and seeds comprising natural and peeled sesame, sunflower seeds, soybeans, peeled pumpkin, poppy seeds, popcorn, and chia seeds; and other products, including agar-agar, flax seeds, sugar, ginger, goji berries, raisin paste, dried physalis, fried broad beans, orange peel, chickpeas, and psyllium.
Atlanta Poland S.A. Fundamentals Summary
| ATP fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł111.18m |
| Earnings (TTM) | zł14.66m |
| Revenue (TTM) | zł569.83m |
Is ATP overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| ATP income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł569.83m |
| Cost of Revenue | zł480.15m |
| Gross Profit | zł89.68m |
| Other Expenses | zł75.02m |
| Earnings | zł14.66m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 29, 2026
| Earnings per share (EPS) | 2.41 |
| Gross Margin | 15.74% |
| Net Profit Margin | 2.57% |
| Debt/Equity Ratio | 36.0% |
How did ATP perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/15 11:32 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Atlanta Poland S.A. is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.