Habib Insurance (HICL) Stock Overview
Engages in the general insurance business in Pakistan. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 2/6 |
HICL Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Habib Insurance Company Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | PK₨10.10 |
| 52 Week High | PK₨20.40 |
| 52 Week Low | PK₨7.25 |
| Beta | 0.27 |
| 1 Month Change | -3.90% |
| 3 Month Change | -19.20% |
| 1 Year Change | 30.32% |
| 3 Year Change | 95.74% |
| 5 Year Change | 38.17% |
| Change since IPO | 483.24% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| HICL | PK Insurance | PK Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.6% | -1.7% | -2.8% |
| 1Y | 30.3% | 24.4% | 27.5% |
Return vs Industry: HICL exceeded the PK Insurance industry which returned 25.8% over the past year.
Return vs Market: HICL matched the PK Market which returned 29.4% over the past year.
Price Volatility
| HICL volatility | |
|---|---|
| HICL Average Weekly Movement | 8.0% |
| Insurance Industry Average Movement | 6.9% |
| Market Average Movement | 8.6% |
| 10% most volatile stocks in PK Market | 11.3% |
| 10% least volatile stocks in PK Market | 5.8% |
Stable Share Price: HICL has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the PK market.
Volatility Over Time: HICL's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1942 | 221 | Murtaza Hussain | www.habibinsurance.net |
Habib Insurance Company Limited engages in the general insurance business in Pakistan. The company operates through four segments: Fire and Property; Marine and Transport; Motor; and Other Classes. It offers fire and property insurance that covers fire, lightening, explosion, and allied perils, as well as damages caused by earthquake, atmospheric disturbance, aircraft and arial devices falling, impact damage, riot and strike, and malicious damages.
Habib Insurance Company Limited Fundamentals Summary
| HICL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | PK₨1.25b |
| Earnings (TTM) | PK₨113.04m |
| Revenue (TTM) | PK₨2.23b |
Is HICL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HICL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | PK₨2.23b |
| Cost of Revenue | PK₨1.71b |
| Gross Profit | PK₨525.59m |
| Other Expenses | PK₨412.56m |
| Earnings | PK₨113.04m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.91 |
| Gross Margin | 23.53% |
| Net Profit Margin | 5.06% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did HICL perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does HICL pay a reliable dividends?
See HICL dividend history and benchmarks| Habib Insurance dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Apr 09 2026 |
| Dividend Pay Date | May 18 2026 |
| Days until Ex dividend | 36 days |
| Days until Dividend pay date | 3 days |
Does HICL pay a reliable dividends?
See HICL dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/14 05:40 |
| End of Day Share Price | 2026/05/14 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Habib Insurance Company Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.