Hala Enterprises (HAEL) Stock Overview
Manufactures and sells terry towels, kitchen towels, and terry cloth in Pakistan. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
HAEL Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Hala Enterprises Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | PK₨21.51 |
| 52 Week High | PK₨35.42 |
| 52 Week Low | PK₨14.91 |
| Beta | -0.44 |
| 1 Month Change | 11.91% |
| 3 Month Change | 23.83% |
| 1 Year Change | 26.60% |
| 3 Year Change | 249.76% |
| 5 Year Change | 120.39% |
| Change since IPO | 856.00% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| HAEL | PK Luxury | PK Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.6% | 2.2% | 3.9% |
| 1Y | 26.6% | 22.3% | 31.2% |
Return vs Industry: HAEL exceeded the PK Luxury industry which returned 22.3% over the past year.
Return vs Market: HAEL underperformed the PK Market which returned 31.2% over the past year.
Price Volatility
| HAEL volatility | |
|---|---|
| HAEL Average Weekly Movement | 11.8% |
| Luxury Industry Average Movement | 9.4% |
| Market Average Movement | 8.4% |
| 10% most volatile stocks in PK Market | 11.2% |
| 10% least volatile stocks in PK Market | 5.7% |
Stable Share Price: HAEL's share price has been volatile over the past 3 months compared to the PK market.
Volatility Over Time: HAEL's weekly volatility (12%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of PK stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1972 | 107 | Jillani Jahangir | halaenterprises.com |
Hala Enterprises Limited manufactures and sells terry towels, kitchen towels, and terry cloth in Pakistan. The company offers hotel towels, plain towels with borders, half-velour towels, spring and summer terry blankets, indanthrene dyed pool towels, plain dyed structured towels, and beach towels. It serves institutional and hospitality industries.
Hala Enterprises Limited Fundamentals Summary
| HAEL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | PK₨279.55m |
| Earnings (TTM) | PK₨26.37m |
| Revenue (TTM) | PK₨770.02m |
Is HAEL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HAEL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | PK₨770.02m |
| Cost of Revenue | PK₨628.54m |
| Gross Profit | PK₨141.47m |
| Other Expenses | PK₨115.10m |
| Earnings | PK₨26.37m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 2.03 |
| Gross Margin | 18.37% |
| Net Profit Margin | 3.42% |
| Debt/Equity Ratio | 37.1% |
How did HAEL perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 13:43 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Hala Enterprises Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.