Solstad Maritime (SOMA) Stock Overview
Owns and operates offshore service vessels (OSVs) that provides maritime services to the offshore energy industry in North Sea, North and Central America, Mediterranean and rest of the Europe, Africa, South America, Australia, and Asia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 3/6 |
SOMA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Top Community Narratives
Solstad Maritime ASA Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NOK 27.30 |
| 52 Week High | NOK 30.00 |
| 52 Week Low | NOK 16.84 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | -8.85% |
| 3 Month Change | 14.47% |
| 1 Year Change | 24.37% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 14.23% |
Recent News & Updates
We Think That There Are Some Issues For Solstad Maritime (OB:SOMA) Beyond Its Promising Earnings
The market for Solstad Maritime ASA's ( OB:SOMA ) stock was strong after it released a healthy earnings report last...Earnings Update: Here's Why Analysts Just Lifted Their Solstad Maritime ASA (OB:SOMA) Price Target To kr29.67
The quarterly results for Solstad Maritime ASA ( OB:SOMA ) were released last week, making it a good time to revisit...Solstad Maritime will see growth with a 15% revenue jump
Investment Memorandum – Solstad Maritime ASA (OSE: SOMA) 1. Executive Summary Solstad Maritime ASA (“Solstad” or the “Company”) is a Norway-based offshore marine services provider focused on high-end vessels supporting oil & gas and renewable energy operations globally.Recent updates
Shareholder Returns
| SOMA | NO Energy Services | NO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.5% | -5.8% | -0.2% |
| 1Y | 24.4% | 56.1% | 22.4% |
Return vs Industry: SOMA underperformed the Norwegian Energy Services industry which returned 56.1% over the past year.
Return vs Market: SOMA exceeded the Norwegian Market which returned 22.4% over the past year.
Price Volatility
| SOMA volatility | |
|---|---|
| SOMA Average Weekly Movement | 4.1% |
| Energy Services Industry Average Movement | 5.1% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in NO Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in NO Market | 3.3% |
Stable Share Price: SOMA has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Norwegian market.
Volatility Over Time: SOMA's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,364 | Lars Solstad | www.solstad.com |
Solstad Maritime ASA owns and operates offshore service vessels (OSVs) that provides maritime services to the offshore energy industry in North Sea, North and Central America, Mediterranean and rest of the Europe, Africa, South America, Australia, and Asia. It operates through Anchor Handling Tug Supply Vessels (AHTS) and Construction Service Vessels (CSVs) segments. The company operates subsea construction contracts; and offers services to various vessel spreads, such as ROVs, tooling, project personnel, engineering support, survey, and other services.
Solstad Maritime ASA Fundamentals Summary
| SOMA fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NOK 12.70b |
| Earnings (TTM) | NOK 2.17b |
| Revenue (TTM) | NOK 5.68b |
Is SOMA overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SOMA income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$614.25m |
| Cost of Revenue | US$176.25m |
| Gross Profit | US$438.01m |
| Other Expenses | US$203.06m |
| Earnings | US$234.95m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Jul 15, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.50 |
| Gross Margin | 71.31% |
| Net Profit Margin | 38.25% |
| Debt/Equity Ratio | 63.7% |
How did SOMA perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 10:44 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Solstad Maritime ASA is covered by 4 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jørgen Lande | Danske Bank |
| Kristian Aarli | DNB Carnegie |
| Truls Olsen | Fearnley Securities |