Panoro Energy (PEN) Stock Overview
An independent exploration and production company, engages in the exploration, development, and production of oil and gas properties in Africa. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 1/6 |
PEN Community Fair Values
See what 35 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Panoro Energy ASA Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NOK 35.80 |
| 52 Week High | NOK 36.15 |
| 52 Week Low | NOK 18.72 |
| Beta | -0.012 |
| 1 Month Change | 21.36% |
| 3 Month Change | 59.11% |
| 1 Year Change | 47.02% |
| 3 Year Change | 31.04% |
| 5 Year Change | 103.41% |
| Change since IPO | -61.51% |
Recent News & Updates
PEN: Equity Issuance And Cash Returns Will Sustain An Overstretched Outlook
Analysts have trimmed their price target on Panoro Energy to NOK23.03 from NOK24.12, reflecting updated views on higher forecast revenue growth, a slightly stronger profit margin, and a lower expected future P/E multiple. What's in the News CEO transition: John Hamilton plans to retire as Group Chief Executive Officer at the AGM after a leave of absence.PEN: Extended License And Capital Returns Will Support Attractive Future Upside
Analysts have trimmed their price target for Panoro Energy by roughly NOK1 to reflect updated fair value assumptions, along with revised expectations for revenue growth, profit margins and future P/E levels. What's in the News Government approval granted to amend the Dussafu Marin Production Sharing Contract offshore Gabon, extending the PSC to 2053 with three five year option periods from 2038.Recent updates
Shareholder Returns
| PEN | NO Oil and Gas | NO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.3% | 3.5% | 1.7% |
| 1Y | 47.0% | 49.5% | 20.0% |
Return vs Industry: PEN underperformed the Norwegian Oil and Gas industry which returned 49.5% over the past year.
Return vs Market: PEN exceeded the Norwegian Market which returned 20% over the past year.
Price Volatility
| PEN volatility | |
|---|---|
| PEN Average Weekly Movement | 7.6% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in NO Market | 12.1% |
| 10% least volatile stocks in NO Market | 3.3% |
Stable Share Price: PEN has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Norwegian market.
Volatility Over Time: PEN's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2009 | 34 | John Hamilton | www.panoroenergy.com |
Panoro Energy ASA, an independent exploration and production company, engages in the exploration, development, and production of oil and gas properties in Africa. It holds assets in Equatorial Guinea, Gabon, Tunisia, and South Africa. The company was incorporated in 2009 and is based in Oslo, Norway.
Panoro Energy ASA Fundamentals Summary
| PEN fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NOK 4.62b |
| Earnings (TTM) | -NOK 121.68m |
| Revenue (TTM) | NOK 1.85b |
Is PEN overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PEN income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$199.36m |
| Cost of Revenue | US$106.17m |
| Gross Profit | US$93.19m |
| Other Expenses | US$106.28m |
| Earnings | -US$13.10m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 21, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.10 |
| Gross Margin | 46.74% |
| Net Profit Margin | -6.57% |
| Debt/Equity Ratio | 66.1% |
How did PEN perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/18 18:16 |
| End of Day Share Price | 2026/05/18 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Panoro Energy ASA is covered by 10 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| null null | ABG Sundal Collier |
| Stephane Guy Foucaud | Auctus Advisors LLP |
| Oddvar Bjørgan | Carnegie Investment Bank AB |