Jordan Kuwait Bank (JOKB) Stock Overview
Provides banking products and services to personal, private, and corporate customers. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 3/6 |
JOKB Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Jordan Kuwait Bank Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | د.أ3.05 |
| 52 Week High | د.أ3.50 |
| 52 Week Low | د.أ2.80 |
| Beta | 0.013 |
| 1 Month Change | -6.44% |
| 3 Month Change | -6.15% |
| 1 Year Change | 8.93% |
| 3 Year Change | 25.51% |
| 5 Year Change | 124.26% |
| Change since IPO | 344.99% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| JOKB | JO Banks | JO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.9% | 0.8% |
| 1Y | 8.9% | 33.8% | 53.7% |
Return vs Industry: JOKB underperformed the JO Banks industry which returned 33.8% over the past year.
Return vs Market: JOKB underperformed the JO Market which returned 53.7% over the past year.
Price Volatility
| JOKB volatility | |
|---|---|
| JOKB Average Weekly Movement | 4.0% |
| Banks Industry Average Movement | 3.3% |
| Market Average Movement | 4.1% |
| 10% most volatile stocks in JO Market | 5.9% |
| 10% least volatile stocks in JO Market | 2.6% |
Stable Share Price: JOKB has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the JO market.
Volatility Over Time: JOKB's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1976 | n/a | Haethum Buttikhi | www.jkb.com/ar |
Jordan Kuwait Bank, together with its subsidiaries, provides banking products and services to personal, private, and corporate customers. It offers various accounts, such as savings, current, basic bank, salary, and fixed deposit accounts, as well as certificates of deposit; loans, including personal, personal against mortgage, cash to cash, housing, car, and army loans; credit, debit, and prepaid cards; life and general insurance services; and other services, such as dividend disbursement, western union money transfer, safe store auto, safe deposit boxes, remittance, and direct debit services. The company also provides direct loans and lines of credit, including working capital and fixed asset financing, discounted loans, L/C financing, export financing, real estate financing, project financing, and overdraft facilities; bills for collection, letters of guarantee, and import and export letters of credit; POS; loan guarantee programs, CBJ financing programs, EIB programs, women loans, and other programs, such as markabati, tourism loan, and startup loan; craftsmen and professionals services; and energy efficiency, renewable energy project financing, and medical product services.
Jordan Kuwait Bank Fundamentals Summary
| JOKB fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | د.أ457.50m |
| Earnings (TTM) | د.أ71.12m |
| Revenue (TTM) | د.أ280.29m |
Is JOKB overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| JOKB income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | د.أ280.29m |
| Cost of Revenue | د.أ12.87m |
| Gross Profit | د.أ267.42m |
| Other Expenses | د.أ196.30m |
| Earnings | د.أ71.12m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.47 |
| Gross Margin | 95.41% |
| Net Profit Margin | 25.37% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did JOKB perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/16 10:25 |
| End of Day Share Price | 2026/05/14 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Jordan Kuwait Bank is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.