Edil San Felice (ESF) Stock Overview
Engages in the civil and industrial construction business in Italy. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 1/6 |
Rewards
Risk Analysis
ESF Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
When GPS fails: this small cap is fixing a $54B drone problem
Key Points: Sparc AI (CSE:SPAI) is tackling a growing global problem: drones and aircraft failing when GPS is jammed or spoofed, a problem already driving massive government losses globally. Its Overwatch platform is a software solution to the hardware problem, using AI and existing sensors making it highly scalable across fleets.
Read full narrativeEdil San Felice S.p.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €3.98 |
| 52 Week High | €6.02 |
| 52 Week Low | €3.48 |
| Beta | -0.15 |
| 1 Month Change | -12.53% |
| 3 Month Change | -11.16% |
| 1 Year Change | -0.50% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 59.84% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| ESF | IT Construction | IT Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.7% | 1.9% | 1.6% |
| 1Y | -0.5% | 24.8% | 20.1% |
Return vs Industry: ESF underperformed the Italian Construction industry which returned 24.8% over the past year.
Return vs Market: ESF underperformed the Italian Market which returned 20.1% over the past year.
Price Volatility
| ESF volatility | |
|---|---|
| ESF Average Weekly Movement | 5.8% |
| Construction Industry Average Movement | 5.9% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.2% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.1% |
Stable Share Price: ESF has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Italian market.
Volatility Over Time: ESF's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1979 | 353 | Lorenzo Di Palma | www.edilsanfelice.it |
Edil San Felice S.p.A. engages in the civil and industrial construction business in Italy. It is involved in the construction and maintenance of roads, motorways, highways, bridges, viaducts, and airports. The company also produces, markets, and installs vertical and horizontal signs on roads; and builds, renovates, and maintains industrial buildings.
Edil San Felice S.p.A. Fundamentals Summary
| ESF fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €76.61m |
| Earnings (TTM) | €7.39m |
| Revenue (TTM) | €53.75m |
Is ESF overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| ESF income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €53.75m |
| Cost of Revenue | €22.98m |
| Gross Profit | €30.76m |
| Other Expenses | €23.37m |
| Earnings | €7.39m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.38 |
| Gross Margin | 57.24% |
| Net Profit Margin | 13.75% |
| Debt/Equity Ratio | 17.2% |
How did ESF perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does ESF pay a reliable dividends?
See ESF dividend history and benchmarks| Edil San Felice dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jul 06 2026 |
| Dividend Pay Date | Jul 08 2026 |
| Days until Ex dividend | 56 days |
| Days until Dividend pay date | 58 days |
Does ESF pay a reliable dividends?
See ESF dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/11 11:32 |
| End of Day Share Price | 2026/05/08 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Edil San Felice S.p.A. is covered by 1 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Andrea Zampaloni | Alantra Capital Markets Research |