This company listing is no longer active
BlueRock Diamonds (BRD) Stock Overview
BlueRock Diamonds PLC, a diamond mining company, engages in the exploration and development of mineral deposits in the Kimberley region of South Africa. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 0/6 |
BRD Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
BlueRock Diamonds PLC Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£0.022 |
| 52 Week High | UK£0.29 |
| 52 Week Low | UK£0.02 |
| Beta | 0.86 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | 0% |
| 1 Year Change | -91.96% |
| 3 Year Change | -95.16% |
| 5 Year Change | -99.70% |
| Change since IPO | -99.96% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| BRD | GB Metals and Mining | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.3% | -0.3% |
| 1Y | -92.0% | 91.3% | 18.3% |
Return vs Industry: BRD underperformed the UK Metals and Mining industry which returned -23.5% over the past year.
Return vs Market: BRD underperformed the UK Market which returned -1.8% over the past year.
Price Volatility
| BRD volatility | |
|---|---|
| BRD Average Weekly Movement | n/a |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.2% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 11.9% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.2% |
Stable Share Price: BRD has not had significant price volatility in the past 3 months.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine BRD's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2012 | 100 | Vic Dingle | www.bluerockdiamonds.co.uk |
BlueRock Diamonds PLC, a diamond mining company, engages in the exploration and development of mineral deposits in the Kimberley region of South Africa. The company holds an interest in the Kareevlei project that consists of 5 diamondiferous kimberlite pipes covering an area of approximately 3000 hectares located in the Northern Cape province of South Africa. BlueRock Diamonds PLC was incorporated in 2012 and is based in Reading, the United Kingdom
BlueRock Diamonds PLC Fundamentals Summary
| BRD fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£929.18k |
| Earnings (TTM) | -UK£652.68k |
| Revenue (TTM) | UK£9.12m |
Is BRD overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| BRD income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£9.12m |
| Cost of Revenue | UK£9.33m |
| Gross Profit | -UK£212.40k |
| Other Expenses | UK£440.28k |
| Earnings | -UK£652.68k |
Last Reported Earnings
Jun 30, 2022
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.016 |
| Gross Margin | -2.33% |
| Net Profit Margin | -7.16% |
| Debt/Equity Ratio | 54.6% |
How did BRD perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2023/05/24 14:43 |
| End of Day Share Price | 2023/02/24 00:00 |
| Earnings | 2022/06/30 |
| Annual Earnings | 2021/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
BlueRock Diamonds PLC is covered by 0 analysts. of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.