ABL Group (0QXF) Stock Overview
An investment holding company, provides marine, offshore, and renewables consultancy services to the energy, shipping, and insurance industries worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 2/6 |
0QXF Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
ABL Group ASA Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NOK 10.10 |
| 52 Week High | NOK 12.58 |
| 52 Week Low | NOK 8.22 |
| Beta | 0.14 |
| 1 Month Change | -7.76% |
| 3 Month Change | 0.50% |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | -36.62% |
| 5 Year Change | 9.07% |
| Change since IPO | 26.25% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 0QXF | GB Energy Services | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.3% | -2.9% | 1.5% |
| 1Y | n/a | 58.5% | 19.4% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how 0QXF performed against the UK Energy Services industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how 0QXF performed against the UK Market.
Price Volatility
| 0QXF volatility | |
|---|---|
| 0QXF Average Weekly Movement | 8.8% |
| Energy Services Industry Average Movement | 5.9% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: 0QXF's share price has been volatile over the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine 0QXF's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 1,937 | Hege Norheim | abl-group.com |
ABL Group ASA, an investment holding company, provides marine, offshore, and renewables consultancy services to the energy, shipping, and insurance industries worldwide. Its renewable energy consultancy services include research and development, market studies, bid advisory, environmental and electrical engineering, wind and site analysis, metocean advisory, turbine and foundations engineering, geoscience, owner’s engineering, cable engineering, transportation and installation, operations and maintenance, marine operations, ports and harbors consulting, surveys, inspections and audits, dynamic positioning (DP) consulting, asset integrity management, and decommissioning services. The company also provides maritime consultancy services, such as technical due diligence, casualty management, salvage and wreck removal, ports and harbors consulting, expert witness services, emissions consulting, electrification, vessel design, marine operations engineering, marine warranty surveys, and asset integrity management, as well as survey, inspection, and audit services.
ABL Group ASA Fundamentals Summary
| 0QXF fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NOK 1.32b |
| Earnings (TTM) | -NOK 34.94m |
| Revenue (TTM) | NOK 3.29b |
Is 0QXF overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 0QXF income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$354.97m |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$354.97m |
| Other Expenses | US$358.74m |
| Earnings | -US$3.77m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 20, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.028 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | -1.06% |
| Debt/Equity Ratio | 26.4% |
How did 0QXF perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does 0QXF pay a reliable dividends?
See 0QXF dividend history and benchmarks| ABL Group dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 28 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 15 2026 |
| Days until Ex dividend | 2 days |
| Days until Dividend pay date | 20 days |
Does 0QXF pay a reliable dividends?
See 0QXF dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 19:06 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
ABL Group ASA is covered by 3 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Karl Øyehaug | Carnegie Investment Bank AB |
| Martine Emelie Kverne | Nordea Markets |
| Jorgen Opheim | Pareto Securities |