Serica Energy (SQZ) Stock Overview
Serica Energy plc, together with its subsidiaries, identifies, acquires, and exploits oil and gas reserves oil in the United Kingdom. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 1/6 |
SQZ Community Fair Values
See what 64 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Serica Energy plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£2.76 |
| 52 Week High | UK£3.02 |
| 52 Week Low | UK£1.39 |
| Beta | -0.17 |
| 1 Month Change | 0.22% |
| 3 Month Change | 29.77% |
| 1 Year Change | 90.88% |
| 3 Year Change | 22.84% |
| 5 Year Change | 134.24% |
| Change since IPO | 169.66% |
Recent News & Updates
SQZ: Future Returns Will Be Driven By 2026 Free Cash Flow Potential
Analysts have increased their fair value estimate for Serica Energy from about £3.14 to roughly £3.64 per share, citing updated assumptions around future revenue growth, margins, and a higher expected future P/E multiple. This change is supported by recent research that highlights potential for material free cash flow in 2026 and 2027, as well as a higher price target from £3.00 to £3.50.SQZ: 2026 2027 Cash Flow Hinge On Execution And Commodity Assumptions
Analysts have lifted their price target on Serica Energy by £0.50 to £3.00, citing expectations for solid free cash flow generation in 2026 and 2027 and updated assumptions for revenue growth, profit margins and the stock's future P/E. Analyst Commentary Recent research points to a constructive long term view on Serica Energy, with an emphasis on potential free cash flow generation in 2026 and 2027 and a £3.00 price target.SQZ: High 2026 Free Cash Flow Expectations Will Likely Prove Overly Optimistic
Analysts have lifted their fair value estimate for Serica Energy to £2.50 from £1.89, pointing to updated assumptions on revenue growth, profit margins and a higher future P/E. This is supported by recent research citing expectations for "material" free cash flow in 2026 and 2027.Recent updates
Shareholder Returns
| SQZ | GB Oil and Gas | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.3% | -2.3% | -0.9% |
| 1Y | 90.9% | 33.9% | 20.0% |
Return vs Industry: SQZ exceeded the UK Oil and Gas industry which returned 34.5% over the past year.
Return vs Market: SQZ exceeded the UK Market which returned 19.3% over the past year.
Price Volatility
| SQZ volatility | |
|---|---|
| SQZ Average Weekly Movement | 9.4% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 8.2% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 11.8% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: SQZ's share price has been volatile over the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: SQZ's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of UK stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | 242 | Chris Cox | www.serica-energy.com |
Serica Energy plc, together with its subsidiaries, identifies, acquires, and exploits oil and gas reserves oil in the United Kingdom. The company is headquartered in Aberdeen, the United Kingdom.
Serica Energy plc Fundamentals Summary
| SQZ fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£1.08b |
| Earnings (TTM) | -UK£38.32m |
| Revenue (TTM) | UK£444.75m |
Is SQZ overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SQZ income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$601.43m |
| Cost of Revenue | US$536.69m |
| Gross Profit | US$64.74m |
| Other Expenses | US$116.56m |
| Earnings | -US$51.82m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.13 |
| Gross Margin | 10.76% |
| Net Profit Margin | -8.62% |
| Debt/Equity Ratio | 33.1% |
How did SQZ perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does SQZ pay a reliable dividends?
See SQZ dividend history and benchmarks| Serica Energy dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 25 2026 |
| Dividend Pay Date | Jul 24 2026 |
| Days until Ex dividend | 41 days |
| Days until Dividend pay date | 70 days |
Does SQZ pay a reliable dividends?
See SQZ dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/13 12:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/13 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Serica Energy plc is covered by 17 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Stephane Guy Foucaud | Auctus Advisors LLP |
| James Carmichael | Berenberg |
| Henry Tarr | Berenberg |