Plus500 (PLUS) Stock Overview
A fintech company, operates technology-based trading platforms in Europe, the United Kingdom, Australia, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 4/6 |
PLUS Community Fair Values
See what 26 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Plus500 Ltd. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£46.54 |
| 52 Week High | UK£49.74 |
| 52 Week Low | UK£28.74 |
| Beta | 0.40 |
| 1 Month Change | 3.84% |
| 3 Month Change | 13.13% |
| 1 Year Change | 35.37% |
| 3 Year Change | 222.97% |
| 5 Year Change | 208.01% |
| Change since IPO | 3,778.33% |
Recent News & Updates
PLUS: US Prediction Markets Entry Will Support Balanced Long Term Outlook
Analysts have slightly lifted their price target for Plus500 to £46.74 from £46.25. This reflects updated assumptions around revenue growth, discount rate and future P/E that are only modestly different from previous estimates.PLUS: US Prediction Markets Expansion Will Support Stronger Long Term Outlook
Analysts have trimmed their fair value estimate for Plus500 from £46.82 to £46.25, citing updated assumptions related to the discount rate and a slightly lower future P/E multiple. What's in the News Plus500 has entered the US retail prediction markets segment by launching event based contracts on its US B2C platform, Plus500 Futures, using products from Kalshi, a CFTC regulated event based contracts exchange (Key Developments).PLUS: US Prediction Markets Entry Will Drive Stronger Long Term Outlook
Analysts have raised their price target for Plus500 from £45.65 to £46.82, citing updated assumptions around discount rates, profit margins and future P/E that partially offset a softer revenue growth outlook. What's in the News Plus500 has entered the US retail prediction markets segment through event based contracts on its US B2C trading platform, Plus500 Futures, using products from Kalshi, a CFTC regulated event based contracts exchange (Key Developments).Recent updates
Shareholder Returns
| PLUS | GB Capital Markets | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.9% | 3.6% | 1.5% |
| 1Y | 35.4% | -7.2% | 19.4% |
Return vs Industry: PLUS exceeded the UK Capital Markets industry which returned -7.2% over the past year.
Return vs Market: PLUS exceeded the UK Market which returned 19.4% over the past year.
Price Volatility
| PLUS volatility | |
|---|---|
| PLUS Average Weekly Movement | 2.7% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.5% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: PLUS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: PLUS's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2008 | 674 | David Zruia | www.plus500.com |
Plus500 Ltd., a fintech company, operates technology-based trading platforms in Europe, the United Kingdom, Australia, and internationally. It develops and operates an online trading platform, such as over the counter (OTC) products comprising the contracts for difference (CFDs) sector enabling its international customer base of individual customers to trade CFDs on underlying financial instruments comprising shares, indices, commodities, options, ETFs, foreign exchange pairs, and cryptocurrencies. The company also operates Plus500 Invest, a share dealing platform.
Plus500 Ltd. Fundamentals Summary
| PLUS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£3.24b |
| Earnings (TTM) | UK£209.30m |
| Revenue (TTM) | UK£581.76m |
Is PLUS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PLUS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$781.90m |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$781.90m |
| Other Expenses | US$500.60m |
| Earnings | US$281.30m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 4.04 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | 35.98% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did PLUS perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does PLUS pay a reliable dividends?
See PLUS dividend history and benchmarks| Plus500 dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Feb 19 2026 |
| Dividend Pay Date | Jul 09 2026 |
| Days until Ex dividend | 96 days |
| Days until Dividend pay date | 44 days |
Does PLUS pay a reliable dividends?
See PLUS dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 20:05 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Plus500 Ltd. is covered by 9 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Robert Chantry | Berenberg |
| Hal Potter | BofA Global Research |
| null null | Canaccord Genuity |