Gaotu Techedu (0A7G) Stock Overview
A data-driven education company, provides learning services, educational content, and digitalized learning products in Mainland China. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for 0A7G from our risk checks.
0A7G Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Gaotu Techedu Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$1.69 |
| 52 Week High | US$4.13 |
| 52 Week Low | US$1.46 |
| Beta | 0.63 |
| 1 Month Change | -11.98% |
| 3 Month Change | -19.52% |
| 1 Year Change | -53.70% |
| 3 Year Change | -33.97% |
| 5 Year Change | -90.88% |
| Change since IPO | -94.95% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 0A7G | GB Consumer Services | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -10.1% | 0.05% | 1.5% |
| 1Y | -53.7% | -9.0% | 19.4% |
Return vs Industry: 0A7G underperformed the UK Consumer Services industry which returned -9% over the past year.
Return vs Market: 0A7G underperformed the UK Market which returned 19.4% over the past year.
Price Volatility
| 0A7G volatility | |
|---|---|
| 0A7G Average Weekly Movement | 6.1% |
| Consumer Services Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: 0A7G has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: 0A7G's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 17,483 | Larry Chen | ir.gaotu.cn |
Gaotu Techedu Inc., a data-driven education company, provides learning services, educational content, and digitalized learning products in Mainland China. Its learning services include traditional learning services that cover academic subjects, such as mathematics, English, Chinese, physics, chemistry, biology, history, geography and political science; and non-academic tutoring services, including adolescent development, Cambridge English, international competitions and international examinations. It also offers college student and adult education services, comprising admission courses for entrance exams and interviews for postgraduate programs and civil service exams; exam preparation courses, such as IELTS and TOEFL; consulting services for those pursuing studies abroad, as well as English courses for improving language skills which includes grammar, vocabulary, and speaking; and professional courses for qualification exams, such as teacher certification.
Gaotu Techedu Inc. Fundamentals Summary
| 0A7G fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$412.52m |
| Earnings (TTM) | -US$47.63m |
| Revenue (TTM) | US$905.62m |
Is 0A7G overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 0A7G income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | CN¥6.15b |
| Cost of Revenue | CN¥2.00b |
| Gross Profit | CN¥4.15b |
| Other Expenses | CN¥4.47b |
| Earnings | -CN¥323.31m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Jun 02, 2026
| Earnings per share (EPS) | -1.36 |
| Gross Margin | 67.44% |
| Net Profit Margin | -5.26% |
| Debt/Equity Ratio | 25.0% |
How did 0A7G perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 16:30 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Gaotu Techedu Inc. is covered by 13 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Paul Robert Dewberry | BofA Global Research |
| Yishan Li | China Merchants Securities (HK) Co., Ltd |
| Ya Jiang | Citic Securities Co., Ltd. |