This company listing is no longer active
Dowlais Group (DWL) Stock Overview
Manufactures and sells automotive parts in the United Kingdom, Rest of Europe, North America, South America, Asia, and Africa. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 1/6 |
DWL Community Fair Values
See what 13 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Dowlais Group plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£0.94 |
| 52 Week High | UK£0.99 |
| 52 Week Low | UK£0.47 |
| Beta | 0.39 |
| 1 Month Change | 10.61% |
| 3 Month Change | 12.80% |
| 1 Year Change | 36.21% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -19.92% |
Recent News & Updates
DWL: Acquisition Terms And Margin Reset Will Expose Overstretched Earnings Assumptions
Analysts have lifted their fair value estimate for Dowlais Group, with recent price target increases of £0.20 and £0.09 helping to push the implied valuation higher alongside updated assumptions for the discount rate, profit margin and future P/E. Analyst Commentary Recent Street research on Dowlais Group highlights a mix of optimism around the repriced fair value and some caution around execution and sector exposure.DWL: Revenue Assumptions Will Exceed Realistic Levels Despite Regulatory Progress
Narrative Update Analysts have lifted their price targets on Dowlais Group, including increases of £0.20 and £0.09 from recent reports, citing updated assumptions around fair value, discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E as key drivers. Analyst Commentary Recent Street research on Dowlais Group points to refreshed thinking on fair value, with price targets adjusted by £0.20 and £0.09 as analysts revisit their assumptions around discount rates, revenue trajectories, margins, and future P/E multiples.Recent updates
Shareholder Returns
| DWL | GB Auto Components | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.3% | 2.9% | -0.3% |
| 1Y | 36.2% | -26.6% | 18.3% |
Return vs Industry: DWL exceeded the UK Auto Components industry which returned 18.5% over the past year.
Return vs Market: DWL exceeded the UK Market which returned 19.9% over the past year.
Price Volatility
| DWL volatility | |
|---|---|
| DWL Average Weekly Movement | 2.8% |
| Auto Components Industry Average Movement | 5.0% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 11.9% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.2% |
Stable Share Price: DWL has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: DWL's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1759 | 23,327 | Liam Butterworth | www.dowlais.com |
Dowlais Group plc manufactures and sells automotive parts in the United Kingdom, Rest of Europe, North America, South America, Asia, and Africa. It operates through: Automotive and Power Metallurgy segments. The company engages designs, develops, manufactures, and integrates electric vehicle components.
Dowlais Group plc Fundamentals Summary
| DWL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£1.23b |
| Earnings (TTM) | -UK£84.00m |
| Revenue (TTM) | UK£4.23b |
Is DWL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| DWL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£4.23b |
| Cost of Revenue | UK£3.61b |
| Gross Profit | UK£615.00m |
| Other Expenses | UK£699.00m |
| Earnings | -UK£84.00m |
Last Reported Earnings
Jun 30, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.064 |
| Gross Margin | 14.54% |
| Net Profit Margin | -1.99% |
| Debt/Equity Ratio | 62.7% |
How did DWL perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/02/02 04:32 |
| End of Day Share Price | 2026/02/02 00:00 |
| Earnings | 2025/06/30 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Dowlais Group plc is covered by 11 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Andrew Simms | Berenberg |
| Eleanor Spencer | Berenberg |
| James Bayliss | Berenberg |