VAALCO Energy (VAW) Stock Overview
An independent energy company, engages in the acquisition, exploration, development, and production of crude oil, natural gas, and natural gas liquids in Gabon, Egypt, Equatorial Guinea, Cote d'Ivoire, Equatorial Guinea, Nigeria, and Canada. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 2/6 |
VAW Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
VAALCO Energy, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$4.38 |
| 52 Week High | US$5.62 |
| 52 Week Low | US$2.69 |
| Beta | 0.15 |
| 1 Month Change | -21.05% |
| 3 Month Change | 2.38% |
| 1 Year Change | 58.60% |
| 3 Year Change | 16.54% |
| 5 Year Change | 76.69% |
| Change since IPO | 200.14% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| VAW | DE Oil and Gas | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -10.0% | -1.4% | 0.7% |
| 1Y | 58.6% | 55.0% | 2.0% |
Return vs Industry: VAW exceeded the German Oil and Gas industry which returned 54.9% over the past year.
Return vs Market: VAW exceeded the German Market which returned 2% over the past year.
Price Volatility
| VAW volatility | |
|---|---|
| VAW Average Weekly Movement | 8.2% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.8% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: VAW has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: VAW's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1985 | 281 | George Maxwell | www.vaalco.com |
VAALCO Energy, Inc., an independent energy company, engages in the acquisition, exploration, development, and production of crude oil, natural gas, and natural gas liquids in Gabon, Egypt, Equatorial Guinea, Cote d'Ivoire, Equatorial Guinea, Nigeria, and Canada. It holds 58.8% interest in the Etame production sharing contract related to the Etame Marin block covering an area of approximately 46,200 gross acres located offshore in the Republic of Gabon in West Africa. The company also holds 100% interest in the Eastern Desert, which contains West Gharib, West Bakr, and Northwest Gharib merged concessions covering an area of approximately 45,067 acres, as well as Western Desert, which contains the South Ghazalat concession covering an area of approximately 7,340 acres located in Egypt.
VAALCO Energy, Inc. Fundamentals Summary
| VAW fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €478.83m |
| Earnings (TTM) | -€122.95m |
| Revenue (TTM) | €267.05m |
Is VAW overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| VAW income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$311.54m |
| Cost of Revenue | US$141.75m |
| Gross Profit | US$169.79m |
| Other Expenses | US$313.23m |
| Earnings | -US$143.43m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -1.34 |
| Gross Margin | 54.50% |
| Net Profit Margin | -46.04% |
| Debt/Equity Ratio | 44.1% |
How did VAW perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does VAW pay a reliable dividends?
See VAW dividend history and benchmarks| VAALCO Energy dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 22 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 26 2026 |
| Days until Ex dividend | 10 days |
| Days until Dividend pay date | 25 days |
Does VAW pay a reliable dividends?
See VAW dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/30 15:42 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
VAALCO Energy, Inc. is covered by 9 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Stephane Guy Foucaud | Auctus Advisors LLP |
| Charlie Sharp | Canaccord Genuity |
| Sergey Pigarev | Freedom Broker |