Friedrich Vorwerk Group (VH2) Stock Overview
Provides various solutions for transformation and transportation of energy in Germany and Europe. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 6/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for VH2 from our risk checks.
VH2 Community Fair Values
Create NarrativeSee what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Friedrich Vorwerk Group SE Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €69.40 |
| 52 Week High | €109.20 |
| 52 Week Low | €54.60 |
| Beta | 0.86 |
| 1 Month Change | -4.34% |
| 3 Month Change | -13.25% |
| 1 Year Change | 15.67% |
| 3 Year Change | 530.91% |
| 5 Year Change | 46.72% |
| Change since IPO | 45.55% |
Recent News & Updates
VH2: Higher Future P/E And Dividends Will Support Stronger Upside
Analysts have kept their €111.00 price target for Friedrich Vorwerk Group unchanged, while adjusting assumptions around discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E to reflect a more balanced view of the company’s earnings potential and risk profile. What's in the News Friedrich Vorwerk Group SE proposed a base dividend of €0.70 per share for the year ended 31 December 2025, to be voted on at the Annual General Meeting on 1 June 2026 (Key Developments).VH2: Dividend Payouts And Softer Profitability Will Likely Pressure 2026 Outlook
Analysts have kept their €60.0 price target on Friedrich Vorwerk Group unchanged, citing only minor model adjustments to revenue growth, profit margin and future P/E assumptions that do not materially alter their overall view of the shares. What's in the News Proposed base dividend of €0.70 per share for the year ended 31 December 2025, to be voted on at the Annual General Meeting on 1 June 2026 (company announcement).VH2: Softer Margins And P/E Multiple Will Likely Undermine 2026 Outlook
Analysts have trimmed their price target for Friedrich Vorwerk Group to €60 from €65, citing updated assumptions for slightly lower revenue growth, profit margins, and a modestly higher future P/E multiple. What's in the News Friedrich Vorwerk Group issued earnings guidance for the 2026 financial year, with expected revenue in a range of €730 million to €780 million.Recent updates
Shareholder Returns
| VH2 | DE Oil and Gas | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.6% | -0.3% | 2.4% |
| 1Y | 15.7% | 60.4% | 1.2% |
Return vs Industry: VH2 underperformed the German Oil and Gas industry which returned 60.4% over the past year.
Return vs Market: VH2 exceeded the German Market which returned 1.2% over the past year.
Price Volatility
| VH2 volatility | |
|---|---|
| VH2 Average Weekly Movement | 7.9% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: VH2 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: VH2's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1962 | 2,331 | Torben Kleinfeldt | www.friedrich-vorwerk.de |
Friedrich Vorwerk Group SE provides various solutions for transformation and transportation of energy in Germany and Europe. The company operates through Natural Gas, Electricity, Clean Hydrogen, and Adjacent Opportunities segments. The Natural Gas segment comprises infrastructure services and product solutions for the transport and conversion of raw natural gas into processed natural gas; and engages in transporting the natural gas through high-pressure pipelines to processing in filtering and separation plants, compressor stations, storage and metering systems, LNG terminals, and gas pressure control and metering systems.
Friedrich Vorwerk Group SE Fundamentals Summary
| VH2 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €1.38b |
| Earnings (TTM) | €94.08m |
| Revenue (TTM) | €712.24m |
Is VH2 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| VH2 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €712.24m |
| Cost of Revenue | €322.82m |
| Gross Profit | €389.41m |
| Other Expenses | €295.34m |
| Earnings | €94.08m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 13, 2026
| Earnings per share (EPS) | 4.70 |
| Gross Margin | 54.67% |
| Net Profit Margin | 13.21% |
| Debt/Equity Ratio | 7.7% |
How did VH2 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does VH2 pay a reliable dividends?
See VH2 dividend history and benchmarks| Friedrich Vorwerk Group dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 02 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 04 2026 |
| Days until Ex dividend | 7 days |
| Days until Dividend pay date | 9 days |
Does VH2 pay a reliable dividends?
See VH2 dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 20:54 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Friedrich Vorwerk Group SE is covered by 5 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Lasse Stueben | Berenberg |
| Thomas Schießle | EQUI.TS GmbH |
| Martin Comtesse | Jefferies LLC |