PriceSmart(PSMT)株式概要
PriceSmart, Inc.は、米国、中米、カリブ海諸国、コロンビアで米国式の会員制ショッピング・ウェアハウス・クラブを所有、運営している。 詳細
PSMT Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
PriceSmart, Inc. 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | US$164.65 |
| 52週高値 | US$166.24 |
| 52週安値 | US$99.98 |
| ベータ | 0.78 |
| 1ヶ月の変化 | 2.20% |
| 3ヶ月変化 | 6.08% |
| 1年変化 | 57.77% |
| 3年間の変化 | 123.07% |
| 5年間の変化 | 86.47% |
| IPOからの変化 | 1,166.54% |
最新ニュース
PriceSmart Trading Very Pricey
Summary PriceSmart trades at a stretched 29x FY2026 EPS, well above historical and S&P 500 multiples. Recent earnings beats were almost entirely driven by unpredictable FX tailwinds, not core operational outperformance. Consensus estimates require aggressive margin and per-store earnings expansion, demanding near-flawless execution for a low-margin retailer. Current valuation discounts near-perfect execution, with material downside risk if margin expansion or FX tailwinds do not persist. Read the full article on Seeking AlphaPSMT: Downgrade And Steady Long Term Assumptions Will Shape Balanced Outlook
Analysts have trimmed their PriceSmart target slightly to $153.33, reflecting a more cautious stance after a recent downgrade, while keeping their long term assumptions for revenue growth, profit margins, and future P/E broadly unchanged. Analyst Commentary Recent research points to a more cautious tone around PriceSmart, with the trimmed target to $153.33 reflecting concerns about execution risks and how current expectations line up with the stock's valuation.PSMT: Higher 2026 Dividend And Mixed Margin Assumptions Will Shape Balanced Outlook
Analysts now estimate PriceSmart’s fair value at about $153.33 per share, up from $143. This reflects updated assumptions around the discount rate, revenue growth, profit margins, and future P/E, even as some research has turned more cautious on the stock.PSMT: Higher 2026 Dividend And Stable Assumptions Will Support Balanced Outlook
Analysts maintained PriceSmart's fair value estimate at $143.00 per share, making only slight adjustments to inputs such as the discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E. This reflects fine-tuning of their models rather than a change in their overall view.Recent updates
株主還元
| PSMT | US Consumer Retailing | US 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.1% | -5.5% | 1.1% |
| 1Y | 57.8% | 14.7% | 28.7% |
業界別リターン: PSMT過去 1 年間で14.7 % の収益を上げたUS Consumer Retailing業界を上回りました。
リターン対市場: PSMT過去 1 年間で28.7 % の収益を上げたUS市場を上回りました。
価格変動
| PSMT volatility | |
|---|---|
| PSMT Average Weekly Movement | 4.4% |
| Consumer Retailing Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
安定した株価: PSMT 、 US市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: PSMTの 週次ボラティリティ ( 4% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1994 | 13,000 | David Price | www.pricesmart.com |
PriceSmart, Inc.は、米国、中米、カリブ海諸国、コロンビアで米国式会員制ショッピング・ウェアハウス・クラブを所有、運営している。同社は、「メンバーズセレクション」ブランドで、食料品、清掃用品、健康・美容用品、食肉、青果、惣菜、魚介類、鶏肉などの基本商品とプライベートブランド商品、消耗品・非消耗品を提供している。また、電化製品、大型・小型家電、自動車、金物、スポーツ用品、季節商品、衣料品、家庭用品、ホームファニシング製品も扱っている。さらに、同社は食品、ベーカリーサービス、眼鏡、オーディオ、薬局などの健康サービスも提供している。さらに、Eコマース・プラットフォームを運営し、カーブサイドでの集配サービスも提供している。プライスマート社は1994年に法人化され、カリフォルニア州サンディエゴに本社を置いている。
PriceSmart, Inc. 基礎のまとめ
| PSMT 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | US$4.96b |
| 収益(TTM) | US$152.80m |
| 売上高(TTM) | US$5.53b |
PSMT は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| PSMT 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | US$5.53b |
| 売上原価 | US$4.56b |
| 売上総利益 | US$971.03m |
| その他の費用 | US$818.23m |
| 収益 | US$152.80m |
直近の収益報告
Feb 28, 2026
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | 5.07 |
| グロス・マージン | 17.57% |
| 純利益率 | 2.76% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 12.9% |
PSMT の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る| PriceSmart 配当日 | |
|---|---|
| 配当落ち日 | Aug 17 2026 |
| 配当支払日 | Aug 31 2026 |
| 配当落ちまでの日数 | 83 days |
| 配当支払日までの日数 | 97 days |
PSMT 配当は確実ですか?
PSMT 配当履歴とベンチマークを見る企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/25 18:31 |
| 終値 | 2026/05/22 00:00 |
| 収益 | 2026/02/28 |
| 年間収益 | 2025/08/31 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
PriceSmart, Inc. 2 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。7
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Ronald Bookbinder | Benchmark Company |
| David Strasser | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| Pedro Baptista | Jefferies LLC |