Regis Resources(RRL)株式概要
レジス・リソーシズ社(Regis Resources Limited)は、その子会社とともにオーストラリアで金プロジェクトの探査、評価、開発に従事している。 詳細
報酬
リスク分析
リスクチェックの結果、RRL 、リスクは検出されなかった。
RRL Community Fair Values
Create NarrativeSee what 71 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Regis Resources Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$6.54 |
| 52週高値 | AU$10.00 |
| 52週安値 | AU$3.95 |
| ベータ | 1.45 |
| 1ヶ月の変化 | -11.02% |
| 3ヶ月変化 | -27.17% |
| 1年変化 | 31.06% |
| 3年間の変化 | 227.00% |
| 5年間の変化 | 146.79% |
| IPOからの変化 | 63.50% |
最新ニュース
RRL: Index Inclusion And Higher Margins Will Support Future Upside Potential
Analysts have nudged their price target for Regis Resources slightly higher from A$11.00 to A$11.10, pointing to updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E as key drivers behind the change. Analyst Commentary Recent commentary points to bullish analysts becoming more constructive on Regis Resources following their latest review, with the small lift in the A$11.10 price target framed as part of a broader recheck of the investment case.RRL: Index Inclusion And Margin Assumptions Will Shape Fair Pricing Outlook
Analysts have revised their price target on Regis Resources to A$7.00, highlighting updated assumptions for revenue growth, profit margins, and a lower future P/E multiple as the key drivers behind the change. Analyst Commentary Recent price target revisions to A$7.00 suggest that analysts are reassessing Regis Resources on valuation grounds, with updated assumptions around revenue, margins, and the applied P/E multiple.RRL: Recent Upgrade And Index Inclusion Will Support Future Cash Flow
Analysts have lifted their fair value estimate for Regis Resources from A$8.52 to A$8.87, citing updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E following recent research support, including the latest upgrade from the Street. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts link the higher fair value estimate to refreshed assumptions on revenue growth and profit margins, suggesting the current A$8.87 estimate better reflects the company’s earnings potential under their updated model.Recent updates
株主還元
| RRL | AU Metals and Mining | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.2% | -1.7% | 0.08% |
| 1Y | 31.1% | 54.5% | 3.1% |
業界別リターン: RRL過去 1 年間で54.5 % の収益を上げたAustralian Metals and Mining業界を下回りました。
リターン対市場: RRL過去 1 年間で3.1 % の収益を上げたAustralian市場を上回りました。
価格変動
| RRL volatility | |
|---|---|
| RRL Average Weekly Movement | 8.3% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 12.2% |
| Market Average Movement | 10.4% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.6% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.3% |
安定した株価: RRL 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: RRLの 週次ボラティリティ ( 8% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1986 | 419 | Jim Beyer | www.regisresources.com.au |
レジス・リソーシズ社(Regis Resources Limited)は、子会社とともにオーストラリアで金プロジェクトの探鉱・評価・開発に従事している。西オーストラリア州北東部金鉱地帯に位置するデュケトン金鉱プロジェクトと、ニューサウスウェールズ州中央西部に位置するマクフィラミス金鉱プロジェクトの権益を保有。また、西オーストラリア州カルグーリーの北東に位置するトロピカーナ金プロジェクトの権益も保有している。レジス・リソーシズ社は1986年に設立され、オーストラリアのスビアコに本社を置く。
Regis Resources Limited 基礎のまとめ
| RRL 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$4.95b |
| 収益(TTM) | AU$488.66m |
| 売上高(TTM) | AU$1.96b |
RRL は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| RRL 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$1.96b |
| 売上原価 | AU$1.20b |
| 売上総利益 | AU$754.22m |
| その他の費用 | AU$265.56m |
| 収益 | AU$488.66m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | 0.65 |
| グロス・マージン | 38.52% |
| 純利益率 | 24.95% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 0% |
RRL の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/25 00:52 |
| 終値 | 2026/05/25 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Regis Resources Limited 8 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。27
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Dale Koenders | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Daniel Morgan | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Mollie Urquhart | Barrenjoey Markets Pty Limited |