This company has been acquired
Epizyme (EPZM) Aktienübersicht
Epizyme, Inc., a commercial-stage biopharmaceutical company, discovers, develops, and commercializes novel epigenetic medicines for patients with cancer and other diseases in the United States. Mehr Details
| Schneeflocken-Punktzahl | |
|---|---|
| Bewertung | 3/6 |
| Künftiges Wachstum | 2/6 |
| Vergangene Leistung | 0/6 |
| Finanzielle Gesundheit | 0/6 |
| Dividenden | 0/6 |
EPZM Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Epizyme, Inc. Wettbewerber
Preisentwicklung & Leistung
| Historische Aktienkurse | |
|---|---|
| Aktueller Aktienkurs | US$1.47 |
| 52-Wochen-Hoch | US$5.80 |
| 52-Wochen-Tief | US$0.41 |
| Beta | -0.42 |
| 1 Monat Veränderung | -0.68% |
| 3 Monate Veränderung | 182.37% |
| 1 Jahr Veränderung | -72.78% |
| 3 Jahre Veränderung | -89.29% |
| 5 Jahre Veränderung | -89.54% |
| Veränderung seit IPO | -93.61% |
Aktuelle Nachrichten und Updates
Epizyme GAAP EPS of -$0.21, revenue of $27.5M
Epizyme press release (NASDAQ:EPZM): Q2 GAAP EPS of -$0.21. Revenue of $27.5M (+111.4% Y/Y).Epizyme Acquisition By Ipsen: CVR Value
Epizyme’s approved drug Tazverik revenue disappointed investors. Ipsen will pay $1.45 per share for Epizyme stock, plus a CVR. Any speculation at this point is about the value of the CVR. Epizyme (EPZM) graduated to being a commercial pharmaceutical company in 2020 when the FDA approved its cancer drug Tazverik. Sales never lived up to expectations, leaving Epizyme in a difficult situation in this time when raising capital for biotechnology research and development has largely dried up. Ipsen S. A. (IPSEY) has announced a plan to acquire Epizyme. The cash tender price is $1.45 per share. The stock closed on July 1 at $1.48 per share. The remaining question for Epizyme shareholders (including me), or for anyone wishing to speculate in the stock before the acquisition is completed, is the value of the CVRs (Contingent Value Rights). The focus of this article will be on possible outcomes for the CVRs. First, to inform that discussion, I will recap Epizyme history, particularly Tazverik sales figures. History highlights for Epizyme and Tazverik Epizyme was formed in 2007 to focus on epigenetic medicines. Epigenetics is a relatively new field that explores the turning on and off of genes by developmental processes, sometimes including across generations. Its lead therapy was Tazemetostat, an EZH2 inhibitor, and its first target was epithelioid sarcoma. Having been given both accelerated approval and orphan drug designation by the FDA, it reported positive Phase 2 results in October 2018. In January 2020 the FDA granted Tazverik accelerated approval for patients with epithelioid sarcoma, when it was metastatic or locally advanced and not eligible for complete resection. On January 22, 2020, the price of Epizyme stock hit $26.72 per share. That would be its all-time high. [Let that be a lesson to us all.] In December 2019 Epizyme submitted a New Drug Application to the FDA for treating a more common indication, follicular lymphoma, with Tazverik. Meanwhile, sales for the sarcoma indication got off to a slow start, largely because not that many patients fell within the label. But in June 2020 the FDA approved Tazverik for relapsed/refractory follicular lymphoma. The label narrowed the window to those patients who had an EZH2 mutation and had already received two prior systemic therapies, and those who had no satisfactory alternative treatment options. While follicular lymphoma is a relatively common cancer, third and fourth line patients with an EZH2 mutation are relatively few in number. In addition, other therapies competed in the third line market. Quarter after quarter revenue results were released, and they missed expectations that had been set by management. Here are revenue figures since Tazverik was approved: Quarter Revenue ($ millions) Q1 2020 $1.4 Q2 2020 2.5 Q3 2020 3.6 Q4 2020 8.4 Q1 2021 7.6 Q2 2021 13.0 Q3 2021 5.2 Q4 2021 11.6 Q1 2022 8.7 Table compiled by author from Seeking Alpha EPZM financials While there was an upward trend over time, we seem to be at about a $40 million annual revenue rate. Operating expenses were far larger, so cash balances kept declining. Meanwhile, at conferences, management continued to assert that Tazverik represents a multi-billion-dollar global market opportunity. In addition, there should be value in the platform and the rest of the pipeline. But with biotech out of favor this last year with investors, raising money to finance operations to get to this possible future apparently became too difficult. There was a common stock offering that raised $79.5 million in January 2022, but as the price of the stock continued to fall, the amount of dilution needed to raise funds looked like a bad proposition. At the end of Q1 2022 Epizyme still had $200 million in cash and believed its runway would last until Q3 2023. Meanwhile the stock hit a 52-week low of $0.41 per share. CVR details We know investors will get $1.45 per share. That is way better than the 52-week low of $0.41 per share, but also way below the 52-week high of $7.94 per share. That part of the offer values the company at $247 million. Each share will receive one CVR. If Tazverik achieves of $250 million in aggregate net sales (excluding in Japan and Greater China) in any period of four consecutive quarters, by 31 December 2026, the CVR will pay $0.30. While 2026 is a good time away, looking at the table above, $250 million per year seems unlikely even with successful label expansion.Some Epizyme, Inc. (NASDAQ:EPZM) Analysts Just Made A Major Cut To Next Year's Estimates
One thing we could say about the analysts on Epizyme, Inc. ( NASDAQ:EPZM ) - they aren't optimistic, having just made a...Recent updates
Aktionärsrenditen
| EPZM | US Biotechs | US Markt | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.3% | 2.9% | 2.5% |
| 1Y | -72.8% | 33.0% | 26.4% |
Rendite im Vergleich zur Industrie: EPZM unter dem Niveau der Branche US Biotechs , die im vergangenen Jahr eine Rendite von 33% erzielte.
Rendite vs. Markt: EPZM hinter dem Markt US zurück, der im vergangenen Jahr eine Rendite von 26.4 erzielte.
Preisvolatilität
| EPZM volatility | |
|---|---|
| EPZM Average Weekly Movement | 19.9% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabiler Aktienkurs: Der Aktienkurs von EPZM war in den letzten 3 Monaten im Vergleich zum US -Markt volatil.
Volatilität im Zeitverlauf: EPZMDie wöchentliche Volatilität (20%) war im vergangenen Jahr stabil, liegt aber immer noch höher als bei 75 % der US Aktien.
Über das Unternehmen
| Gegründet | Mitarbeiter | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2007 | 250 | Grant Bogle | www.epizyme.com |
Epizyme, Inc.'s Grundlagenzusammenfassung
| EPZM grundlegende Statistiken | |
|---|---|
| Marktanteil | US$247.50m |
| Gewinn(TTM) | -US$207.73m |
| Umsatz(TTM) | US$53.01m |
Ist EPZM zu teuer?
Siehe Fair Value und BewertungsanalyseErträge & Einnahmen
| EPZM Gewinn- und Verlustrechnung (TTM) | |
|---|---|
| Einnahmen | US$53.01m |
| Kosten der Einnahmen | US$10.79m |
| Bruttogewinn | US$42.22m |
| Sonstige Ausgaben | US$249.95m |
| Gewinn | -US$207.73m |
Zuletzt gemeldete Gewinne
Jun 30, 2022
Datum des nächsten Gewinnberichts
k.A.
| Gewinn per Aktie (EPS) | -1.23 |
| Bruttomarge | 79.64% |
| Nettogewinnspanne | -391.88% |
| Schulden/Eigenkapital-Verhältnis | -1,148.4% |
Wie hat sich EPZM auf lange Sicht entwickelt?
Historische Performance und VergleicheUnternehmensanalyse und Finanzdaten Status
| Daten | Zuletzt aktualisiert (UTC-Zeit) |
|---|---|
| Unternehmensanalyse | 2022/08/12 21:25 |
| Aktienkurs zum Tagesende | 2022/08/11 00:00 |
| Gewinne | 2022/06/30 |
| Jährliche Einnahmen | 2021/12/31 |
Datenquellen
Die in unserer Unternehmensanalyse verwendeten Daten stammen von S&P Global Market Intelligence LLC. Die folgenden Daten werden in unserem Analysemodell verwendet, um diesen Bericht zu erstellen. Die Daten sind normalisiert, was zu einer Verzögerung bei der Verfügbarkeit der Quelle führen kann.
| Paket | Daten | Zeitrahmen | Beispiel US-Quelle * |
|---|---|---|---|
| Finanzdaten des Unternehmens | 10 Jahre |
| |
| Konsensschätzungen der Analysten | +3 Jahre |
|
|
| Marktpreise | 30 Jahre |
| |
| Eigentümerschaft | 10 Jahre |
| |
| Verwaltung | 10 Jahre |
| |
| Wichtige Entwicklungen | 10 Jahre |
|
* Beispiel für US-Wertpapiere, für nicht-US-amerikanische Wertpapiere werden gleichwertige regulatorische Formulare und Quellen verwendet.
Sofern nicht anders angegeben, beziehen sich alle Finanzdaten auf einen Jahreszeitraum, werden aber vierteljährlich aktualisiert. Dies wird als Trailing Twelve Month (TTM) oder Last Twelve Month (LTM) Daten bezeichnet. Erfahren Sie mehr.
Analysemodell und Schneeflocke
Einzelheiten zu dem Analysemodell, mit dem dieser Bericht erstellt wurde, finden Sie auf unserer Github-Seite. Außerdem bieten wir Leitfäden zur Verwendung unserer Berichte und Tutorials auf YouTube an.
Erfahren Sie mehr über das Weltklasse-Team, das das Simply Wall St-Analysemodell entworfen und entwickelt hat.
Metriken für Industrie und Sektor
Unsere Branchen- und Sektionskennzahlen werden alle 6 Stunden von Simply Wall St berechnet. Details zu unserem Verfahren finden Sie auf Github.
Analysten-Quellen
Epizyme, Inc. wird von 14 Analysten beobachtet. 4 dieser Analysten hat die Umsatz- oder Gewinnschätzungen übermittelt, die als Grundlage für unseren Bericht dienen. Die von den Analysten übermittelten Daten werden im Laufe des Tages aktualisiert.
| Analyst | Einrichtung |
|---|---|
| Mohit Bansal | Citigroup Inc |
| Michael King | Citizens JMP Securities, LLC |
| Andrew Fein | H.C. Wainwright & Co. |