Stoke Therapeutics (STOK) Stock Overview
Engages in the development of treatments for severe genetic diseases by upregulating protein expression. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
STOK Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Stoke Therapeutics, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$31.03 |
| 52 Week High | US$40.22 |
| 52 Week Low | US$9.09 |
| Beta | 1.2 |
| 1 Month Change | -8.82% |
| 3 Month Change | -12.59% |
| 1 Year Change | 238.02% |
| 3 Year Change | 185.99% |
| 5 Year Change | -18.92% |
| Change since IPO | 21.35% |
Recent News & Updates
Stoke Therapeutics, Inc. (NASDAQ:STOK) Analysts Are Pretty Bullish On The Stock After Recent Results
As you might know, Stoke Therapeutics, Inc. ( NASDAQ:STOK ) just kicked off its latest quarterly results with some very...Phase III Trial And Payer Risks Will Shape Dravet Treatment Prospects
Catalysts About Stoke Therapeutics Stoke Therapeutics is a biotechnology company focused on RNA-based medicines, including zorevunersen for Dravet syndrome. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Stoke Therapeutics: Zorevunersen Has Disease-Modifying Potential In Dravet Syndrome
Summary I initiate Stoke Therapeutics with a Buy rating, driven by late-stage progress for zorevunersen in SCN1A Dravet Syndrome. STOK's phase 3 EMPEROR trial for zorevunersen targets mid-2027 data and a rolling NDA submission in the first half of 2027. Three-year open-label data show durable seizure reduction and functional improvement, supporting disease-modifying potential for zorevunersen. STOK's $390.9M cash position, Biogen partnership, and low burn rate provide runway into mid-2028, mitigating near-term financing risk. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| STOK | US Biotechs | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.6% | 2.9% | 2.5% |
| 1Y | 238.0% | 33.0% | 26.4% |
Return vs Industry: STOK exceeded the US Biotechs industry which returned 34.6% over the past year.
Return vs Market: STOK exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| STOK volatility | |
|---|---|
| STOK Average Weekly Movement | 7.2% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: STOK has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: STOK's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 170 | Ian Smith | www.stoketherapeutics.com |
Stoke Therapeutics, Inc. engages in the development of treatments for severe genetic diseases by upregulating protein expression. The company utilizes its proprietary Targeted Augmentation of Nuclear Gene Output (TANGO) approach in developing antisense oligonucleotides (ASOs) to selectively restore protein levels. Its lead product candidates include STK-002, which is in Phase 1 clinical trials for the treatment of autosomal dominant optic atrophy; and Zorevunersen (STK-001), an investigational new medicine for the treatment of Dravet syndrome is being evaluated in phase 3 clinical trials.
Stoke Therapeutics, Inc. Fundamentals Summary
| STOK fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.83b |
| Earnings (TTM) | -US$169.77m |
| Revenue (TTM) | US$32.08m |
Is STOK overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| STOK income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$32.08m |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$32.08m |
| Other Expenses | US$201.85m |
| Earnings | -US$169.77m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -2.73 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | -529.20% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did STOK perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 05:23 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Stoke Therapeutics, Inc. is covered by 21 analysts. 11 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Gregory Harrison | BofA Global Research |
| Thomas Shrader | BTIG |
| Michelle Gilson | Canaccord Genuity |