This company has been acquired
Cedar Realty Trust (CDR) Hisse Özeti
Cedar Realty Trust, Inc. is a fully-integrated real estate investment trust which focuses on the ownership, operation and redevelopment of grocery-anchored shopping centers in high-density urban markets from Washington, D.C. Daha fazla detay
| Kar Tanesi Skoru | |
|---|---|
| Değerleme | 4/6 |
| Gelecekteki Büyüme | 0/6 |
| Geçmiş Performans | 0/6 |
| Finansal Sağlık | 5/6 |
| Temettüler | 0/6 |
CDR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Cedar Realty Trust, Inc. Rakipler
Fiyat Geçmişi ve Performans
| Tarihsel hisse senedi fiyatları | |
|---|---|
| Güncel Hisse Fiyatı | US$29.00 |
| 52 Haftanın En Yüksek Seviyesi | US$29.26 |
| 52 Haftanın En Düşük Seviyesi | US$16.74 |
| Beta | 1.12 |
| 1 Aylık Değişim | -0.14% |
| 3 Aylık Değişim | 8.82% |
| 1 Yıllık Değişim | 67.34% |
| 3 Yıllık Değişim | 97.93% |
| 5 Yıllık Değişim | -12.47% |
| Halka arzdan bu yana değişim | -54.94% |
Son Haberler & Güncellemeler
Cedar Realty Trust shareholders to receive $29/share from sale of assets and merger
Cedar Realty Trust (NYSE:CDR) announced that Cedar and Wheeler Real Estate Investment Trust have jointly decided that the proceeds to Cedar shareholders from the sale of assets and subsequent merger in a series of related all-cash transactions will total $29/share. Cedar board declared a special dividend on shares of Cedar's outstanding common stock of $19.52/share payable to shareholders of record at Aug.19, 2022. Assuming the merger transaction is completed on Aug. 22, 2022, payment of the dividend will be made to eligible shareholders on Aug. 26, 2022. Shareholders as of the merger closing date will also be entitled to receive merger consideration of $9.48/share, payable on or about the same date as the special dividend.Wheeler Real Estate Investment Trust Transformed By Cedar Deal
Wheeler recently cut a deal to take over the less-desirable properties from the Cedar Realty Trust liquidation. Despite the lower quality of these locations, they are actually well in line with the broader Wheeler portfolio and provide cash flow the business desperately needs. The opportunity exists to invest alongside Management in the senior notes, which appear poised to profit the most from an eventual sale of the business. The current situation at Wheeler Real Estate Investment Trust (WHLR) merits further consideration by investors willing to stomach some volatility and fully apprised of the risks. A brief summary follows: The Players Jon Wheeler - namesake of the business - was ousted after two ugly proxy battles. Joseph Stillwell - at the helm after winning his second proxy attempt. He had the initial misfortune of gaining control as Covid lockdowns began. Steamboat Capital Partners - owns portions of the WHLR capital stack, and has sued over treatment of preferred shareholders. Cedar Reality Trust (CDR) - winding down REIT that has agreed to sell WHLR a portfolio of properties for $130m cash and the assumption of CDR preferred shares. The sale is expected to close in the coming 2-4 weeks. Legacy WHLR Overview The legacy business had the following results in FY21: WHLR Investor Presentation $41.7m NOI, $6.8m Adjusted Funds from Operations (AFFO) Cap structure summary and new CDR acquisition pieces: $130m KeyBank bridge loan to WHLR, CDR B/C preferred ($161m face) Base rent has averaged ~77.5% of WHLR revenues over the past five fiscal years, and with 94% of properties rented at $9.62 for FY21, I therefore estimate Wheeler will earn ~$64m of FY22 revenue vs $60.4m in FY21. Support below: Author calculations from WHLR 10-K's Q1-22 results were $15.5m of revenue (vs $14.7 in Q1-21), $10.2m NOI (vs $9.8m), and $2.3m of AFFO (vs $1.2m), so results appear on track. WHLR Investor Presentation CDR Acquisition Overview CDR Transaction Proxy Author summary from CDR FY21 10-K New WHLR Pro-Forma So how does this transaction change the complexion of Wheeler? Prior to the deal, WHLR has 5.5m leasable square feet with $9.62 average base rent. The acquisition will increase their square footage by around 50% and add slightly higher rents on a lower occupancy base. The CDR properties included in the transaction were about 28% of total CDR base rents and 38% of square footage. This equates to ~$36m of FY22 revenues on the acquired properties (28% of CDR's $127.6m FY21 total revenues) and doesn't assume any new leases for FY22. The pro-forma combined cashflow could look something like this: ~$100m revenue $33m property operations ($13m from CDR's 28% of operating expenses, $20m run rate for WHLR) $10m corporate overhead (~$6m run rate for WHLR, assume $4m increase from CDR, some could be non-cash and synergies could improve this number) $23m cash interest expense (5% estimate on $452m pro-forma debt below) $10m Capex ($28m total FY21 for CDR of which 28% is ~$8m, $1.1m for WHLR for "recurring Capex" in FY21) No TaxesCedar Realty Trust closes sale of grocery-anchored portfolio
Cedar Realty Trust (NYSE:CDR) closed the earlier announced sale of a portfolio of 33 grocery-anchored shopping centers and a redevelopment property to a JV between a fund managed by DRA Advisors LLC and KPR Centers for total gross proceeds of ~$879M, including assumed debt. Earlier, it sold its Riverview Plaza redevelopment property for gross proceeds of ~$34M. These transactions are the first step in its earlier announced sale of assets and subsequent merger in a series of related all-cash transactions. The final step of the process, expected to be completed within 4-6 weeks, is the merger of the company with a subsidiary of Wheeler Real Estate Investment (NASDAQ:WHLR) in an all-cash transaction valuing remaining assets at $291.3M. Total net proceeds from the transactions will be distributed to common shareholders on merger completion.Recent updates
Hissedar Getirileri
| CDR | US REITs | US Pazar | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.2% | -1.0% | 1.5% |
| 1Y | 67.3% | 7.9% | 28.6% |
Getiri vs. Endüstri: CDR geçen yıl % 7.9 oranında getiri sağlayan US REITs sektörünü aştı.
Getiri vs Piyasa: CDR geçen yıl % 28.6 oranında getiri sağlayan US Piyasasını aştı.
Fiyat Oynaklığı
| CDR volatility | |
|---|---|
| CDR Average Weekly Movement | 3.0% |
| REITs Industry Average Movement | 3.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
İstikrarlı Hisse Senedi Fiyatı: CDR son 3 ayda US piyasasına kıyasla önemli bir fiyat oynaklığı yaşamadı.
Zaman İçindeki Volatilite: CDR 'nin haftalık oynaklığı ( 3% ) son bir yıldır istikrarlı seyretti.
Şirket Hakkında
| Kuruldu | Çalışanlar | CEO | Web sitesi |
|---|---|---|---|
| 1984 | 56 | Bruce Schanzer | www.cedarrealtytrust.com |
Cedar Realty Trust, Inc. Temel Bilgiler Özeti
| CDR temel i̇stati̇sti̇kler | |
|---|---|
| Piyasa değeri | US$385.36m |
| Kazançlar(TTM) | -US$135.29m |
| Gelir(TTM) | US$122.55m |
CDR aşırı değerli mi?
Gerçeğe Uygun Değer ve değerleme analizine bakınızKazanç ve Gelir
| CDR gelir tablosu (TTM) | |
|---|---|
| Gelir | US$122.55m |
| Gelir Maliyeti | US$45.19m |
| Brüt Kâr | US$77.36m |
| Diğer Giderler | US$212.66m |
| Kazançlar | -US$135.29m |
Son Raporlanan Kazançlar
Jun 30, 2022
Sonraki Kazanç Tarihi
n/a
| Hisse başına kazanç (EPS) | -10.23 |
| Brüt Marj | 63.13% |
| Net Kâr Marjı | -110.40% |
| Borç/Özkaynak Oranı | 85.1% |
CDR uzun vadede nasıl bir performans gösterdi?
Geçmiş performansı ve karşılaştırmayı görünŞirket Analizi ve Finansal Veri Durumu
| Veri | Son Güncelleme (UTC saati) |
|---|---|
| Şirket Analizi | 2022/08/23 12:30 |
| Gün Sonu Hisse Fiyatı | 2022/08/22 00:00 |
| Kazançlar | 2022/06/30 |
| Yıllık Kazançlar | 2021/12/31 |
Veri Kaynakları
Şirket analizimizde kullanılan veriler S&P Global Market Intelligence LLC'den alınmıştır. Bu raporu oluşturmak için analiz modelimizde aşağıdaki veriler kullanılmıştır. Veriler normalize edilmiştir, bu da kaynağın mevcut olmasından kaynaklanan bir gecikmeye neden olabilir.
| Paket | Veri | Zaman Çerçevesi | Örnek ABD Kaynağı * |
|---|---|---|---|
| Şirket Finansalları | 10 yıl |
| |
| Analist Konsensüs Tahminleri | +3 yıl |
|
|
| Piyasa Fiyatları | 30 yıl |
| |
| Sahiplik | 10 yıl |
| |
| Yönetim | 10 yıl |
| |
| Önemli Gelişmeler | 10 yıl |
|
* ABD menkul kıymetleri için örnek, ABD dışı için eşdeğer düzenleyici formlar ve kaynaklar kullanılmıştır.
Belirtilmediği sürece tüm finansal veriler yıllık bir döneme dayanmaktadır ancak üç ayda bir güncellenmektedir. Bu, İzleyen On İki Ay (TTM) veya Son On İki Ay (LTM) Verileri olarak bilinir. Daha fazla bilgi edinin.
Analiz Modeli ve Kar Tanesi
Bu raporu oluşturmak için kullanılan analiz modelinin ayrıntılarına GitHub sayfamızdan ulaşabilirsiniz, ayrıca raporlarımızı nasıl kullanacağınızı anlatan kılavuzlarımız ve Youtube'da eğitim videolarımız da bulunmaktadır.
Simply Wall St analiz modelini tasarlayan ve oluşturan dünya standartlarındaki ekip hakkında bilgi edinin.
Endüstri ve Sektör Metrikleri
Sektör ve bölüm metriklerimiz Simply Wall St tarafından her 6 saatte bir hesaplanmaktadır, sürecimizin ayrıntıları Github'da mevcuttur.
Analist Kaynakları
Cedar Realty Trust, Inc. 8 Bu analistlerden , raporumuzun girdisi olarak kullanılan gelir veya kazanç tahminlerini sunmuştur. Analistlerin gönderimleri gün boyunca güncellenmektedir.
| Analist | Kurum |
|---|---|
| Richard Milligan | Baird |
| Paul Adornato | BMO Capital Markets Equity Research |
| Craig Schmidt | BofA Global Research |