Spire (SR) Aktievy
Spire Inc, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver inköp, detaljistdistribution och försäljning av naturgas till hushåll, företag, industrier och andra slutanvändare av naturgas i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
SR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Spire Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$86.24 |
| 52 veckors högsta | US$95.31 |
| 52 veckors lägsta | US$71.24 |
| Beta | 0.58 |
| 1 månads förändring | -5.10% |
| 3 månaders förändring | -4.98% |
| 1 års förändring | 14.38% |
| 3 års förändring | 32.92% |
| 5 års förändring | 19.45% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 1,293.78% |
Senaste nyheter och uppdateringar
SR: Preferred Redemption And Updated Assumptions Will Support Stronger Future Total Returns
Analysts have trimmed their price target for Spire from $99.75 to $98.78 as they factor in updated assumptions that combine higher projected revenue growth with slightly lower profit margins and a modest adjustment to the expected future P/E multiple. What's in the News On February 13, 2026, Spire Inc.What You Need To Know About The Spire Inc. (NYSE:SR) Analyst Downgrade Today
The latest analyst coverage could presage a bad day for Spire Inc. ( NYSE:SR ), with the analysts making...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| SR | US Gas Utilities | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.9% | -0.4% | 2.5% |
| 1Y | 14.4% | 11.2% | 26.4% |
Avkastning vs industri: SR översteg US Gas Utilities branschen som gav 11.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: SR presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| SR volatility | |
|---|---|
| SR Average Weekly Movement | 2.7% |
| Gas Utilities Industry Average Movement | 3.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: SR har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: SR s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1857 | 3,497 | Scott Doyle | www.spireenergy.com |
Spire Inc, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver inköp, detaljistdistribution och försäljning av naturgas till hushåll, företag, industrier och andra slutanvändare av naturgas i USA. Företaget är verksamt inom tre segment: Gas Utility, Gas Marketing och Midstream. Företaget är också involverat i marknadsföring av naturgas och relaterade tjänster samt transport och lagring av naturgas.
Spire Inc. Sammanfattning av grunderna
| SR grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$5.14b |
| Vinst(TTM) | US$294.70m |
| Intäkter(TTM) | US$2.60b |
Är SR övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| SR resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.60b |
| Kostnad för intäkter | US$1.49b |
| Bruttovinst | US$1.11b |
| Övriga kostnader | US$818.80m |
| Intäkter | US$294.70m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 4.99 |
| Bruttomarginal | 42.82% |
| Nettovinstmarginal | 11.33% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 232.8% |
Hur har SR utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger SR en tillförlitlig utdelning?
Se SR utdelningshistorik och jämförelsetal| Spire datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 11 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 02 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 15 days |
| Dagar till utdelningsdag | 36 days |
Ger SR en tillförlitlig utdelning?
Se SR utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 11:03 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/09/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Spire Inc. bevakas av 15 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ross Fowler | BofA Global Research |
| Ross Fowler | BofA Global Research |
| Michael Gaugler | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |