Royal Olympic Cruise Lines (ROCL.F) Aktievy
Royal Olympic Cruise Lines, Inc. ägnar sig åt ägande, drift och förvaltning av en flotta av kryssningsfartyg. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ROCL.F Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Royal Olympic Cruise Lines, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.000001 |
| 52 veckors högsta | US$0.0002 |
| 52 veckors lägsta | US$0.000001 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | 0% |
| 5 års förändring | -99.90% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ROCL.F | US Shipping | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0.03% | 2.5% |
| 1Y | n/a | 45.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur ROCL.F presterade mot US Shipping branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur ROCL.F presterade mot US marknaden.
Prisvolatilitet
| ROCL.F volatility | |
|---|---|
| ROCL.F Average Weekly Movement | n/a |
| Shipping Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: ROCL.F s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa ROCL.F s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1938 | n/a | Leonidas Xanthakos | www.royal-olympic-cruises.com |
Royal Olympic Cruise Lines, Inc. ägnar sig åt ägande, drift och förvaltning av en flotta av kryssningsfartyg. Företaget tillhandahåller också tjänster enligt managementavtal för andra kryssningsfartyg, för vilka en managementavgift tas ut. Under 2002 bestod flottan av sju kryssningsfartyg med övernattning, med en kapacitet på mellan 450 och 836 passagerare.
Royal Olympic Cruise Lines, Inc. Sammanfattning av grunderna
| ROCL.F grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$13.00 |
| Vinst(TTM) | -US$33.49m |
| Intäkter(TTM) | US$144.07m |
Är ROCL.F övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ROCL.F resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$144.07m |
| Kostnad för intäkter | US$114.79m |
| Bruttovinst | US$29.28m |
| Övriga kostnader | US$62.78m |
| Intäkter | -US$33.49m |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2003
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har ROCL.F utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/23 09:55 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/02/23 00:00 |
| Intäkter | 2003/02/28 |
| Årlig intjäning | 2002/11/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Royal Olympic Cruise Lines, Inc. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.