Renishaw s intäkter har minskat med en genomsnittlig årlig takt på -3.3%, medan Electronic -branschen såg intäkter på växande på 4.2% årligen. Intäkterna har varit växande med en genomsnittlig takt på 5.2% per år. Renishaw s avkastning på eget kapital är 8.1% och den har en nettomarginal på 10.1%.
Viktig information
-3.34%
Tillväxttakt i vinsten
-3.33%
Tillväxttakt för EPS
Electronic Tillväxt i branschen
15.34%
Intäkternas tillväxttakt
5.16%
Avkastning på eget kapital
8.12%
Nettomarginal
10.06%
Nästa resultatuppdatering
23 Sep 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Renishaw tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
OTCPK:RNSH.F Intäkter, kostnader och resultat (GBP Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Dec 25
737
74
234
0
30 Sep 25
725
79
227
0
30 Jun 25
713
84
221
0
31 Mar 25
708
91
217
0
31 Dec 24
702
98
214
0
30 Sep 24
697
97
213
0
30 Jun 24
691
97
212
0
31 Mar 24
681
97
215
0
31 Dec 23
671
97
218
0
30 Sep 23
680
107
215
0
30 Jun 23
689
116
213
0
31 Mar 23
691
116
215
0
31 Dec 22
694
116
216
0
30 Sep 22
682
118
210
0
30 Jun 22
671
120
204
0
31 Mar 22
653
124
195
0
31 Dec 21
636
128
186
0
30 Sep 21
601
119
183
0
30 Jun 21
566
111
180
0
31 Mar 21
536
78
175
0
31 Dec 20
506
45
169
0
30 Sep 20
508
23
176
0
30 Jun 20
510
0
183
0
31 Mar 20
523
24
187
0
31 Dec 19
537
48
191
0
30 Sep 19
555
70
189
0
30 Jun 19
574
92
186
0
31 Mar 19
601
110
187
0
31 Dec 18
629
128
187
0
30 Sep 18
620
130
183
0
30 Jun 18
612
132
178
0
31 Mar 18
596
139
175
0
31 Dec 17
578
138
171
0
30 Sep 17
557
120
169
0
30 Jun 17
537
103
167
0
31 Mar 17
508
88
161
0
31 Dec 16
467
50
149
0
30 Sep 16
447
51
143
0
30 Jun 16
427
52
136
0
31 Mar 16
453
85
136
0
31 Dec 15
469
99
133
0
30 Sep 15
482
110
132
0
30 Jun 15
495
122
131
0
Kvalitetsintäkter: RNSH.F har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: RNSH.F s nuvarande netto vinstmarginaler (10.1%) är lägre än förra året (13.9%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: RNSH.F s intäkter har minskat med 3.3% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: RNSH.F s har haft negativ intäktstillväxt under det senaste året, så det kan inte jämföras med dess 5-åriga genomsnitt.
Resultat vs industri: RNSH.F hade negativ intäktstillväxt ( -24.1% ) under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra med branschens genomsnitt Electronic ( 12.5% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: RNSH.F s avkastning på eget kapital ( 8.1% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/11 10:02
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/08 00:00
Intäkter
2025/12/31
Årlig intjäning
2025/06/30
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Renishaw plc bevakas av 25 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.