Data I/O (DAIO) Aktievy
Data I/O Corporation, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver design, tillverkning och försäljning av system och tjänster för programmering och säkerhet för tillverkare av elektroniska enheter i USA, Tyskland, Kina, Mexiko och Korea. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
DAIO Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Data I/O Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$3.15 |
| 52 veckors högsta | US$3.57 |
| 52 veckors lägsta | US$2.16 |
| Beta | 1.09 |
| 1 månads förändring | 14.96% |
| 3 månaders förändring | 9.38% |
| 1 års förändring | 19.32% |
| 3 års förändring | -27.26% |
| 5 års förändring | -47.76% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -83.85% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| DAIO | US Electronic | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.6% | 10.6% | 2.5% |
| 1Y | 19.3% | 97.6% | 26.4% |
Avkastning vs industri: DAIO presterade sämre än US Electronic branschen som gav 97.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DAIO presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DAIO volatility | |
|---|---|
| DAIO Average Weekly Movement | 7.7% |
| Electronic Industry Average Movement | 9.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: DAIO har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: DAIO s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1969 | 94 | Bill Wentworth | www.dataio.com |
Data I/O Corporation, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver utveckling, tillverkning och försäljning av system och tjänster för programmering och säkerhet för tillverkare av elektroniska enheter i USA, Tyskland, Kina, Mexiko och Korea. Företaget erbjuder automatiserade off-line programmeringssystem PSV systems, automatiserade programmeringssystem PSV7000 high-mix och kompakta automatiserade programmeringssystem PSV5000, samt icke-automatiserade programmeringssystem LumenX och FlashPAK III. Företaget erbjuder sina produkter till branscherna fordonselektronik, medicinteknik, industriella styrsystem, militär/rymd, halvledare, konsumentprodukter, sakernas internet, trådlösa enheter, edge AI, EMS och kontraktstillverkare samt programmeringscenter.
Data I/O Corporation Sammanfattning av grunderna
| DAIO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$29.87m |
| Vinst(TTM) | -US$8.02m |
| Intäkter(TTM) | US$18.57m |
Är DAIO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DAIO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$18.57m |
| Kostnad för intäkter | US$9.56m |
| Bruttovinst | US$9.02m |
| Övriga kostnader | US$17.04m |
| Intäkter | -US$8.02m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.85 |
| Bruttomarginal | 48.55% |
| Nettovinstmarginal | -43.20% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har DAIO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 14:16 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Data I/O Corporation bevakas av 2 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Jon Hickman | Ladenburg Thalmann & Company |
| Michael Legg | Ladenburg Thalmann & Company |