CS Disco (LAW) Aktievy
CS Disco, Inc. tillhandahåller molnbaserade och artificiell intelligens-drivna juridiska produkter för legal hold, legal request, ediscovery, legal document review och case management i USA och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
LAW Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
CS Disco, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$3.99 |
| 52 veckors högsta | US$9.11 |
| 52 veckors lägsta | US$2.45 |
| Beta | 1.96 |
| 1 månads förändring | -11.33% |
| 3 månaders förändring | 22.77% |
| 1 års förändring | 1.27% |
| 3 års förändring | -48.18% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -90.27% |
Senaste nyheter och uppdateringar
LAW: Accelerating AI Adoption And Platform Expansion Will Support Future Upside
Analysts have trimmed their average price target on CS Disco to $6 from $9, citing a reset in expectations even as the latest quarter showed total revenue growth of 11% and software revenue growth of 14%, marking a third straight quarter of accelerating normalized growth. Analyst Commentary Bullish analysts described the latest quarter as solid, pointing to total revenue growth of 11% and software revenue growth of 14% as support for their constructive stance on CS Disco, even as the average price target reset to US$6.US$6.67: That's What Analysts Think CS Disco, Inc. (NYSE:LAW) Is Worth After Its Latest Results
As you might know, CS Disco, Inc. ( NYSE:LAW ) just kicked off its latest first-quarter results with some very strong...LAW: Accelerating AI Platform Adoption And Platform Expansion Will Support Future Upside
Analysts have reduced their average price target on CS Disco from $9 to $6, citing a reset in expectations. They still acknowledge recent 11% total revenue growth and 14% software revenue growth as positives in the latest quarter.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LAW | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.9% | 8.5% | 1.5% |
| 1Y | 1.3% | -0.7% | 28.6% |
Avkastning vs industri: LAW översteg US Software branschen som gav -0.7 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LAW presterade sämre än US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LAW volatility | |
|---|---|
| LAW Average Weekly Movement | 13.0% |
| Software Industry Average Movement | 9.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: LAW s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: LAW s veckovolatilitet ( 13% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2012 | 577 | Eric Friedrichsen | www.csdisco.com |
CS Disco, Inc. tillhandahåller molnbaserade och artificiell intelligens-drivna juridiska produkter för legal hold, legal request, ediscovery, legal document review och case management i USA och internationellt. Företaget erbjuder DISCO Hold som automatiserar det manuella arbetet för att uppfylla bevarandekrav, bevara data, meddela vårdnadshavare, spåra innehav med verifieringskedja och samla in data; DISCO Request som automatiserar svarsefterlevnad för juridiska förfrågningar, såsom delgivningsbegäran, stämningar och brottsbekämpande förfrågningar; och DISCO Ediscovery som automatiserar ediscovery-processen och sparar juridiska avdelningar från manuella uppgifter i samband med insamling, bearbetning, berikning, sökning, granskning, analys, produktion och användning av företagsdata som är ifrågasatta i juridiska frågor. Företaget tillhandahåller också DISCO Review, en AI-driven dokumentgranskning som levererar juridiska dokumentgranskningar; och DISCO Case Builder som gör det möjligt för jurister att samarbeta över team genom att erbjuda en enda plats för att söka, organisera och granska vittnesmål och andra viktiga juridiska data.
CS Disco, Inc. Sammanfattning av grunderna
| LAW grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$253.97m |
| Vinst(TTM) | -US$42.60m |
| Intäkter(TTM) | US$162.08m |
Är LAW övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LAW resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$162.08m |
| Kostnad för intäkter | US$40.72m |
| Bruttovinst | US$121.36m |
| Övriga kostnader | US$163.95m |
| Intäkter | -US$42.60m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.66 |
| Bruttomarginal | 74.88% |
| Nettovinstmarginal | -26.28% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har LAW utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 17:26 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
CS Disco, Inc. bevakas av 8 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| David Hynes | Canaccord Genuity |
| Tyler Radke | Citigroup Inc |
| Brent Thill | Jefferies LLC |