monday.com (MNDY) Aktievy
monday.com Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar mjukvaruapplikationer i USA, Europa, Mellanöstern, Afrika, Storbritannien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
MNDY Community Fair Values
See what 139 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
monday.com Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$76.42 |
| 52 veckors högsta | US$316.98 |
| 52 veckors lägsta | US$57.50 |
| Beta | 1.16 |
| 1 månads förändring | 12.35% |
| 3 månaders förändring | 1.08% |
| 1 års förändring | -74.29% |
| 3 års förändring | -57.59% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -57.28% |
Senaste nyheter och uppdateringar
monday.com: A Massive Gap Between Market Sentiment And Fundamentals
Summary With a share price performance of -73% over the last year, monday.com has been one of the biggest casualties of what is now called the SaaS-Pocalypse. MNDY is now trading at 14.6x forward 2027 earnings while revenues are expected to grow by 19.5% and 16.5% in 2026 and 2027, respectively. The company's net cash balance of $1.2 billion now represents ~30% of its $4.0 billion market capitalization. MNDY's bulletproof balance sheet skews the risk-reward proposition to the upside. This is after monday.com repurchased $552.6 million worth of stock in Q1-26 alone, leading to an ~8.5% year-over-year reduction in the number of shares outstanding. To put my money where my mouth is, monday.com now represents 5.14% of my personal portfolio, with a cost basis now standing at $75.84. I purchased my last shares on April 10th at an average price of $58.72, which is just 2% above the low of $57.50 reached on the same day. Read the full article on Seeking AlphaMNDY: AI Work Platform Transition Will Support Future Repricing Potential
Analysts have trimmed the updated fair value estimate on monday.com to about $221 from roughly $231. This reflects a series of recent price target cuts and mixed revisions across the Street as they factor in adjusted growth, profitability and P/E assumptions.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MNDY | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.4% | -1.0% | 1.3% |
| 1Y | -74.3% | -9.4% | 27.7% |
Avkastning vs industri: MNDY presterade sämre än US Software branschen som gav -9.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MNDY presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MNDY volatility | |
|---|---|
| MNDY Average Weekly Movement | 8.7% |
| Software Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: MNDY har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: MNDY s veckovolatilitet ( 9% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2012 | 3,155 | Eran Zinman | www.monday.com |
monday.com Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar mjukvaruapplikationer i USA, Europa, Mellanöstern, Afrika, Storbritannien och internationellt. Bolaget tillhandahåller Work Operating System (Work OS), ett molnbaserat visuellt arbetsoperativsystem som består av modulära byggstenar som används och sätts samman för att skapa programvaruapplikationer och arbetshanteringsverktyg. Bland produkterna finns monday work management som hanterar arbetsflöden, projekt och portföljer för teamsamarbete och produktivitet; monday CRM som spårar och hanterar olika försäljningscykler; monday dev som bygger agila arbetsflöden för produkt- och mjukvaruutveckling; monday service som skapar sömlös anslutning mellan servicedesks och deras data; WorkCanvas, en digital whiteboard; och WorkForms som låter användare skapa personliga formulär eller undersökningar och få organisatoriska insikter.
monday.com Ltd. Sammanfattning av grunderna
| MNDY grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.90b |
| Vinst(TTM) | US$119.35m |
| Intäkter(TTM) | US$1.30b |
Är MNDY övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MNDY resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.30b |
| Kostnad för intäkter | US$142.42m |
| Bruttovinst | US$1.16b |
| Övriga kostnader | US$1.04b |
| Intäkter | US$119.35m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.35 |
| Bruttomarginal | 89.05% |
| Nettovinstmarginal | 9.17% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har MNDY utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 20:50 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
monday.com Ltd. bevakas av 34 analytiker. 25 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Robert Oliver | Baird |
| Raimo Lenschow | Barclays |
| Ryan MacWilliams | Barclays |