JFrog (FROG) Aktievy
JFrog Ltd. tillhandahåller en mjukvaruplattform för leveranskedjan i USA, Israel, Indien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
FROG Community Fair Values
See what 22 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
JFrog Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$79.48 |
| 52 veckors högsta | US$79.87 |
| 52 veckors lägsta | US$34.05 |
| Beta | 1.02 |
| 1 månads förändring | 59.31% |
| 3 månaders förändring | 91.15% |
| 1 års förändring | 85.10% |
| 3 års förändring | 231.58% |
| 5 års förändring | 80.23% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 22.67% |
Senaste nyheter och uppdateringar
FROG: AI Binary Governance And AI Agent Registries Will Shape Future Security Workflows
Analysts have raised the JFrog price target from $67.80 to $79.45, citing recent broad based target increases across major firms as well as updated assumptions around margins, growth, and future P/E levels. Analyst Commentary Recent research shows a wide range of reactions around JFrog, with several firms lifting price targets while others trim them following AI related volatility in the cybersecurity and developer tooling space.JFrog: Consumption Model Is Driving Healthy Revenue Gains (Upgrade)
Summary JFrog is outperforming peers, driven by clear AI tailwinds and robust usage-based growth. FROG's revenue rose 26% y/y in Q1, with net retention at 120% and pro forma margins above 21%. Valuation is stretched at 11.3x EV/FY26 revenue and 47.7x EV/FY26 FCF, with significant stock-based comp diluting cash flow quality. I upgrade shares to 'Neutral' amid strong execution, but the AI momentum is fully priced in, leaving little near-term upside amid sector caution. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| FROG | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 7.4% | 8.6% | 1.6% |
| 1Y | 85.1% | -0.9% | 28.5% |
Avkastning vs industri: FROG översteg US Software branschen som gav -0.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FROG översteg US marknaden som gav 28.5 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FROG volatility | |
|---|---|
| FROG Average Weekly Movement | 10.7% |
| Software Industry Average Movement | 9.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: FROG har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: FROG s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2008 | 1,800 | Shlomi Haim | www.jfrog.com |
JFrog Ltd. tillhandahåller en plattform för programvaruförsörjningskedjan i USA, Israel, Indien och internationellt. Företaget erbjuder JFrog Artifactory, ett paketarkiv som gör det möjligt för team och organisationer att lagra, uppdatera och hantera programvarupaket; JFrog Curation fungerar som en väktare utanför programvaruutvecklingspipelinen och kontrollerar tillträdet av paket till en organisation, från öppen källkod eller offentliga arkiv; JFrog Xray, skannar JFrog Artifactory för att säkra alla programvarupaket; JFrog Advanced Security, ett valfritt tillägg för utvalda JFrog-prenumerationer; och JFrog Runtime Security, ett valfritt tillägg för utvalda JFrog-prenumerationer för att arbeta med andra JFrog Security-lösningar. Det ger också JFrog ML, en plattformsintegrerad lösning utformad för datavetenskap och MLOps-team för att omvandla och lagra data, bygga, träna och distribuera modeller och övervaka hela maskininlärningspipelinen; JFrog AI Catalog, en förlängning av JFrog Curation-funktionalitet som gör det möjligt för företag att säkra, styra, konsumera och distribuera AI-teknik; JFrog AppTrust, en valfri komponent med styrning av applikationsrisker för DevGovOps-krav; JFrog Distribution som tillhandahåller distribution av programvarupaket; och JFrog Connect, en lösning för enhetshantering som gör det möjligt för företag att hantera programuppdateringar och övervaka prestanda i IoT-enhetsflottor.
JFrog Ltd. Sammanfattning av grunderna
| FROG grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$9.63b |
| Vinst(TTM) | -US$61.58m |
| Intäkter(TTM) | US$563.41m |
Är FROG övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FROG resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$563.41m |
| Kostnad för intäkter | US$126.87m |
| Bruttovinst | US$436.54m |
| Övriga kostnader | US$498.12m |
| Intäkter | -US$61.58m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.51 |
| Bruttomarginal | 77.48% |
| Nettovinstmarginal | -10.93% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har FROG utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 09:28 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
JFrog Ltd. bevakas av 28 analytiker. 20 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Shrenik Kothari | Baird |
| Raimo Lenschow | Barclays |
| Ryan MacWilliams | Barclays |