AppFolio (APPF) Aktievy
AppFolio, Inc. tillhandahåller tillsammans med sina dotterbolag en molnbaserad plattform för fastighetsbranschen i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
APPF Community Fair Values
See what 28 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
AppFolio, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$163.02 |
| 52 veckors högsta | US$326.04 |
| 52 veckors lägsta | US$142.73 |
| Beta | 0.82 |
| 1 månads förändring | -3.96% |
| 3 månaders förändring | -7.72% |
| 1 års förändring | -20.98% |
| 3 års förändring | 13.88% |
| 5 års förändring | 20.83% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 1,057.81% |
Senaste nyheter och uppdateringar
APPF: Housing Reset And 2026 Guidance Will Support Monetization Upside
AppFolio's updated narrative reflects a lower implied price target of about $228, down from roughly $312, as analysts factor in revised assumptions around growth, margins, and a more moderate future P/E multiple, while incorporating mixed recent price target changes from firms covering the stock. Analyst Commentary Recent research on AppFolio reflects a wide range of views, with some analysts refining their outlooks upward and others marking targets lower as they revisit assumptions on growth, profitability, and valuation multiples.Some May Be Optimistic About AppFolio's (NASDAQ:APPF) Earnings
The market was pleased with the recent earnings report from AppFolio, Inc. ( NASDAQ:APPF ), despite the profit numbers...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| APPF | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.2% | -1.0% | 1.3% |
| 1Y | -21.0% | -9.4% | 27.7% |
Avkastning vs industri: APPF presterade sämre än US Software branschen som gav -9.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: APPF presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| APPF volatility | |
|---|---|
| APPF Average Weekly Movement | 5.7% |
| Software Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: APPF har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: APPF s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2006 | 1,702 | Shane Trigg | www.appfolio.com |
AppFolio, Inc. tillhandahåller tillsammans med sina dotterbolag en molnbaserad plattform för fastighetsbranschen i USA. Företaget tillhandahåller en molnbaserad plattform som hjälper till med redovisning, rapportering, marknadsföring, leasing, underhåll, automatisering av arbetsflöden och kommunikationstjänster. Bolaget erbjuder AppFolio Property Manager Core, en plattform som tillhandahåller redovisningsfunktioner för små fastighetsförvaltningsföretag och fungerar som ett journalsystem; AppFolio Property Manager Plus, som erbjuder prisvärda bostäder och studentbostäder, avancerad redovisning, avancerad dataanalys och API-åtkomsttjänster för skrivskydd; och AppFolio Property Manager Max, som tillhandahåller verktyg för hantering av kundrelationer och fullständig databasåtkomst genom ett läs- och skrivgränssnitt för applikationsprogrammering.
AppFolio, Inc. Sammanfattning av grunderna
| APPF grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$5.79b |
| Vinst(TTM) | US$151.96m |
| Intäkter(TTM) | US$995.33m |
Är APPF övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| APPF resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$995.33m |
| Kostnad för intäkter | US$360.82m |
| Bruttovinst | US$634.52m |
| Övriga kostnader | US$482.55m |
| Intäkter | US$151.96m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 4.30 |
| Bruttomarginal | 63.75% |
| Nettovinstmarginal | 15.27% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har APPF utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 10:07 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
AppFolio, Inc. bevakas av 13 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Michael Rindos | Benchmark Company |
| Justin Ages | Berenberg |
| Sukshith Shetty | CrispIdea |