Rubicon Technology (RBCN) Aktievy
Rubicon Technology, Inc. tillhandahåller monokristallin safir för applikationer i optiska och industriella system i Nordamerika, Asien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
RBCN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Rubicon Technology, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$5.54 |
| 52 veckors högsta | US$5.54 |
| 52 veckors lägsta | US$1.82 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 40.97% |
| 3 månaders förändring | 95.76% |
| 1 års förändring | 154.13% |
| 3 års förändring | 310.37% |
| 5 års förändring | -43.36% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -96.83% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Rubicon goes ex-dividend tomorrow
Rubicon (NASDAQ:RBCN) had declared $11.00/share special dividend. Payable Aug. 29; for shareholders of record Aug. 23; ex-div Aug. 30. The company announced that the dividend is paid, in connection with the cash tender offer by Janel for up to 45% of Rubicon’s issued and outstanding common stock. See RBCN Dividend Scorecard, Yield Chart, & Dividend Growth.Optimistic Investors Push Rubicon Technology, Inc. (NASDAQ:RBCN) Shares Up 64% But Growth Is Lacking
Rubicon Technology, Inc. ( NASDAQ:RBCN ) shareholders have had their patience rewarded with a 64% share price jump in...Janel too launch a cash tender offer to acquire a 45% stake for $20 per share in Rubicon Technology
Janel Corporation (OTCPK:JANL) will commence a cash tender offer to purchase up to 45% of the outstanding shares of Rubicon Technology (NASDAQ:RBCN) on a fully-diluted basis at $20 per share. The offer price represents approximately 120% premium to the company's closing stock price on the NASDAQ of $9.10 on July 1, 2022. Upon completion of the tender offer, Rubicon (RBCN) will distribute cash in the amount of $11 per share to the company’s stockholders. Upon closing of the tender offer, two of company’s current directors will resign and Janel will have the right to select two individuals to fill the vacancies created by the resignations. Subsequent to the tender closing and the Distribution, the company intends to commence the process to voluntarily delist from the Nasdaq Stock Market and deregister its securities with SEC. "After careful and thorough analysis, together with the advice of our advisors, the Board has endorsed this transaction as being in the best interest of Rubicon’s stockholders," said Timothy E. Brog, the Company’s Chief Executive Officer. "We are pleased that the combined tender offer and subsequent distribution of cash to our stockholders will provide stockholders a significant premium to the current market price, while also enabling investors to retain equity in the Company and participate in its future direction." Tender offer is anticipated to commence within the next 10 business days, with the closing anticipated to be approximately 30 days thereafter.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RBCN | US Semiconductor | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 23.1% | 0.9% | 1.1% |
| 1Y | 154.1% | 110.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: RBCN översteg US Semiconductor branschen som gav 110.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RBCN översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RBCN volatility | |
|---|---|
| RBCN Average Weekly Movement | 13.2% |
| Semiconductor Industry Average Movement | 11.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: RBCN s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RBCN s veckovolatilitet ( 13% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2001 | n/a | n/a | www.rubicontechnology.com |
Rubicon Technology, Inc. tillhandahåller monokristallin safir för applikationer i optiska och industriella system i Nordamerika, Asien och internationellt. Företaget erbjuder optiska och industriella safirprodukter i olika former och storlekar, inklusive ark, stavar, rör, kärnor, göt och prismor för en rad olika slutmarknader, inklusive försvar och flyg, specialbelysning, instrumentering, sensorer och detektorer, halvledarprocessutrustning, elektroniska substrat, medicinska och lasertillämpningar. Företaget vänder sig till underleverantörer till försvarsindustrin, industriella tillverkare, tillverkare och återförsäljare.
Rubicon Technology, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RBCN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$55.47m |
| Vinst(TTM) | US$919.00k |
| Intäkter(TTM) | US$3.59m |
Är RBCN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RBCN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.59m |
| Kostnad för intäkter | US$2.15m |
| Bruttovinst | US$1.44m |
| Övriga kostnader | US$521.00k |
| Intäkter | US$919.00k |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2022
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har RBCN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/24 03:03 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/21 00:00 |
| Intäkter | 2022/12/31 |
| Årlig intjäning | 2022/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Rubicon Technology, Inc. bevakas av 13 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Jagadish Iyer | Arete Research Services LLP |
| Joseph Foresi | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| William Ong | B. Riley Securities, Inc. |