Rigel Pharmaceuticals (RIGL) Aktievy
Rigel Pharmaceuticals, Inc. är ett bioteknikföretag som utvecklar och tillhandahåller behandlingar som förbättrar livet för patienter med hematologiska sjukdomar och cancer i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
RIGL Community Fair Values
See what 25 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Rigel Pharmaceuticals, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$29.01 |
| 52 veckors högsta | US$52.24 |
| 52 veckors lägsta | US$18.14 |
| Beta | 1.2 |
| 1 månads förändring | -4.23% |
| 3 månaders förändring | -16.20% |
| 1 års förändring | 47.86% |
| 3 års förändring | 111.75% |
| 5 års förändring | -20.74% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -95.47% |
Senaste nyheter och uppdateringar
RIGL: Execution On Breast Cancer Franchise Will Shape Future Upside Potential
Analysts trimmed their price target on Rigel Pharmaceuticals by $2 as they factor in updated views on growth, profitability and future P/E multiples, even while recent commentary suggests Pfizer's handoff of Veppanu to Rigel could support the company's long term positioning. Analyst Commentary Recent Street views on Rigel Pharmaceuticals highlight a mix of longer term opportunity around Veppanu and nearer term caution on execution, growth visibility and valuation.Statutory Earnings May Not Be The Best Way To Understand Rigel Pharmaceuticals' (NASDAQ:RIGL) True Position
The latest earnings release from Rigel Pharmaceuticals, Inc. ( NASDAQ:RIGL ) disappointed investors. We did some...RIGL: Higher Future P/E And RIPK1 Rights Will Drive Bullish Repricing
Analysts have modestly adjusted their price target on Rigel Pharmaceuticals, citing updated assumptions around the discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E expectations. However, the headline fair value estimate remains at $71.00.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RIGL | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.5% | 3.1% | 1.2% |
| 1Y | 47.9% | 34.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: RIGL översteg US Biotechs branschen som gav 34.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RIGL översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RIGL volatility | |
|---|---|
| RIGL Average Weekly Movement | 8.1% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: RIGL har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RIGL s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1996 | 173 | Raul Rodriguez | www.rigel.com |
Rigel Pharmaceuticals, Inc. är ett bioteknikföretag som utvecklar och tillhandahåller behandlingar som förbättrar livet för patienter med hematologiska sjukdomar och cancer i USA. Företaget erbjuder TAVALISSE, en oral mjälttyrosinkinashämmare för behandling av vuxna patienter med kronisk immun trombocytopeni; REZLIDHIA, en icke-intensiv monoterapi för behandling av vuxna patienter med recidiverande eller refraktär (R/R) akut myeloisk leukemi (AML) med en mottaglig isocitratdehydrogenas-1 (IDH1)-mutation enligt ett FDA-godkänt test; och GAVRETO, en oral småmolekylär kinashämmare som tas en gång dagligen för behandling av vuxna patienter med metastaserande RET-fusionspositiv (rearranged during transfection) icke-småcellig lungcancer (NSCLC), samt för behandling av vuxna och barn från tolv års ålder med avancerad eller metastaserande RET-fusionspositiv sköldkörtelcancer. Bolaget utvecklar också R289, en oral hämmare av interleukinreceptorassocierade kinaser 1 och 4 (IRAK1/4), som går vidare till fas 1b-studie för behandling av hematologisk-onkologiska, autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar samt för behandling av myelodysplastiskt syndrom med lägre risk.
Rigel Pharmaceuticals, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RIGL grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$536.75m |
| Vinst(TTM) | US$364.23m |
| Intäkter(TTM) | US$299.77m |
Är RIGL övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RIGL resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$299.77m |
| Kostnad för intäkter | US$56.35m |
| Bruttovinst | US$243.41m |
| Övriga kostnader | -US$120.82m |
| Intäkter | US$364.23m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 19.69 |
| Bruttomarginal | 81.20% |
| Nettovinstmarginal | 121.51% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 11.2% |
Hur har RIGL utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 11:20 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Rigel Pharmaceuticals, Inc. bevakas av 20 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| James Birchenough | Barclays |
| James Birchenough | BMO Capital Markets Equity Research |
| Clarence Powell | BMO Capital Markets Equity Research |