Range Resources (RRC) Aktievy
Range Resources Corporation är ett oberoende naturgas-, naturgasvätske- (NGL) och oljebolag i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
RRC Community Fair Values
See what 21 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Range Resources Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$38.95 |
| 52 veckors högsta | US$48.31 |
| 52 veckors lägsta | US$32.60 |
| Beta | 0.46 |
| 1 månads förändring | -9.96% |
| 3 månaders förändring | -5.64% |
| 1 års förändring | 2.39% |
| 3 års förändring | 38.71% |
| 5 års förändring | 173.72% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 1,032.98% |
Senaste nyheter och uppdateringar
RRC: Conflict Driven Oil Price Assumptions Will Shape Future Cash Return Balance
Analysts have lifted the Range Resources fair value estimate by about $3 to roughly $37 per share, reflecting updated views on higher profit margins, a lower future P/E multiple, and recent price target revisions across the Street. Analyst Commentary Recent research on Range Resources has been active, with a mix of price target raises, initiations at neutral ratings, and a few cuts that highlight where expectations may be getting tested.RRC: Higher Commodity Decks And Capital Discipline Will Support Future Upside
Analysts lifted the fair value estimate for Range Resources by about $7 to $56.34, citing updated models that reflect higher projected revenue growth, wider profit margins, a lower assumed future P/E multiple, and a recent series of mixed but generally upward revisions to Street price targets. Analyst Commentary Recent Street research on Range Resources has been active, with a mix of higher and lower price targets and a few new initiations.RRC: Conflict Driven Oil Price Assumptions Will Limit Future Cash Return Upside
Analyst price targets for Range Resources have moved higher in recent research, with several firms lifting their views by $1 to $8 as analysts update models for commodity price decks, cash flow expectations, and recent Q4 results. Analyst Commentary Recent research on Range Resources reflects a mixed backdrop, with several firms lifting price targets while others stay cautious on valuation, commodity exposure, and execution risks following Q4 results and updated 2026 assumptions.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RRC | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.1% | -4.0% | 1.8% |
| 1Y | 2.4% | 31.1% | 28.4% |
Avkastning vs industri: RRC presterade sämre än US Oil and Gas branschen som gav 31.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RRC presterade sämre än US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RRC volatility | |
|---|---|
| RRC Average Weekly Movement | 4.0% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: RRC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RRC s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1976 | 564 | Dennis Degner | www.rangeresources.com |
Range Resources Corporation är ett oberoende naturgas-, naturgasvätske- (NGL) och oljebolag verksamt i USA. Bolaget bedriver prospektering, utveckling och förvärv av naturgas-, NGL- och oljefastigheter i Appalacherna. Bolaget säljer naturgas till allmännyttiga företag, marknadsförings- och midstreamföretag samt industriella användare; NGL till petrokemiska slutanvändare, raffinaderier, marknadsförare/handlare och naturgasförädlare; och olja till råoljeförädlare, transportörer samt raffinaderi- och marknadsföringsföretag.
Range Resources Corporation Sammanfattning av grunderna
| RRC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$9.29b |
| Vinst(TTM) | US$901.22m |
| Intäkter(TTM) | US$3.21b |
Är RRC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RRC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.21b |
| Kostnad för intäkter | US$1.53b |
| Bruttovinst | US$1.68b |
| Övriga kostnader | US$783.15m |
| Intäkter | US$901.22m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 3.83 |
| Bruttomarginal | 52.47% |
| Nettovinstmarginal | 28.08% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 17.8% |
Hur har RRC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 22:33 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Range Resources Corporation bevakas av 56 analytiker. 18 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Daniel Katzenberg | Baird |
| Thomas Driscoll | Barclays |
| Wei Jiang | Barclays |