This company has been acquired
NexTier Oilfield Solutions (NEX) Aktievy
NexTier Oilfield Solutions Inc., through its subsidiaries, provides well completion and production services in various active and demanding basins. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
NEX Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
NexTier Oilfield Solutions Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$10.61 |
| 52 veckors högsta | US$11.99 |
| 52 veckors lägsta | US$6.66 |
| Beta | 2.14 |
| 1 månads förändring | -10.69% |
| 3 månaders förändring | 26.31% |
| 1 års förändring | 11.33% |
| 3 års förändring | 329.55% |
| 5 års förändring | -0.56% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -50.99% |
Senaste nyheter och uppdateringar
NexTier Oilfield Solutions: Discounted Valuation And Strong Outlook
Summary NexTier Oilfield Solutions Inc. offers a profitable alternative to investing directly in oil companies, with strong shareholder returns through buybacks. The company is driving shareholder value through its buyback program, allocating around 50% of all FCF to repurchasing shares. NexTier aims to reach zero net debt by 2023, generating significant FCF and benefiting shareholders through buybacks. Read the full article on Seeking AlphaNexTier Oilfield Solutions: Consider Taking Some Profits After The Rally
Summary NexTier is up quite a bit over the last couple of months. Fracking companies were priced for the worst, which hasn't materialized despite the observable slowdown in U.S. onshore oilfield activity. The valuation gap has now closed a bit and NexTier has also in the meantime announced a merger with Patterson-UTI. Until the merger starts delivering the promised synergies, I don't see any imminent catalysts other than the broader movements in oil and gas prices. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| NEX | US Energy Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.6% | -5.3% | 1.3% |
| 1Y | 11.3% | 83.0% | 27.7% |
Avkastning vs industri: NEX presterade sämre än US Energy Services branschen som gav 83 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NEX matchade US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NEX volatility | |
|---|---|
| NEX Average Weekly Movement | 6.4% |
| Energy Services Industry Average Movement | 7.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: NEX s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: NEX s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1973 | 4,302 | Robert Drummond | nextierofs.com |
NexTier Oilfield Solutions Inc. Sammanfattning av grunderna
| NEX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.42b |
| Vinst(TTM) | US$641.78m |
| Intäkter(TTM) | US$3.65b |
Är NEX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NEX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.65b |
| Kostnad för intäkter | US$2.67b |
| Bruttovinst | US$981.81m |
| Övriga kostnader | US$340.04m |
| Intäkter | US$641.78m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2023
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.81 |
| Bruttomarginal | 26.92% |
| Nettovinstmarginal | 17.59% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 31.4% |
Hur har NEX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2023/09/02 11:04 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2023/08/31 00:00 |
| Intäkter | 2023/06/30 |
| Årlig intjäning | 2022/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
NexTier Oilfield Solutions Inc. bevakas av 21 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Derek Podhaizer | Barclays |
| Daniel Boyd | BMO Capital Markets Equity Research |
| Chase Mulvehill | BofA Global Research |