DHT Holdings (DHT) Aktievy
DHT Holdings, Inc. äger och opererar, genom sina dotterbolag, råoljetankers främst i Monaco, Singapore, Norge och Indien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
DHT Community Fair Values
See what 170 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
DHT Holdings, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$16.32 |
| 52 veckors högsta | US$20.55 |
| 52 veckors lägsta | US$10.61 |
| Beta | -0.094 |
| 1 månads förändring | -10.67% |
| 3 månaders förändring | -16.26% |
| 1 års förändring | 40.93% |
| 3 års förändring | 101.23% |
| 5 års förändring | 165.37% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -88.71% |
Senaste nyheter och uppdateringar
DHT: Fleet Renewal And Time Charters Will Support Future Earnings
Narrative Update on DHT Holdings The updated analyst price target for DHT Holdings edges higher to $20.28 from $20.24, as analysts factor in revised expectations for revenue trends, profit margins, and a higher forward P/E multiple, while also incorporating a slightly higher discount rate. Analyst Commentary Recent research on DHT Holdings reflects a split view, with some analysts lifting targets while others trim ratings on concerns about future returns relative to current pricing.DHT Holdings: A 14.5% Yield Hiding In Plain Sight? Not So Fast
Summary DHT Holdings is up nearly 50% YTD, benefiting from tight crude supply and surging VLCC spot rates. Its 14.5% dividend yield is well-covered but highly sensitive to geopolitical conflict and crude price volatility. DHT trades at a premium valuation versus peers, reflecting current market tightness but limiting further multiple expansion. I rate DHT a hold, citing strong cash flow but cautioning against entry at current crude prices and elevated stock levels. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| DHT | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.1% | -5.6% | 1.5% |
| 1Y | 40.9% | 30.2% | 28.6% |
Avkastning vs industri: DHT översteg US Oil and Gas branschen som gav 30.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DHT översteg US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DHT volatility | |
|---|---|
| DHT Average Weekly Movement | 5.8% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: DHT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: DHT s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2005 | 737 | Arnet Harfjeld | www.dhtankers.com |
DHT Holdings, Inc. äger och driver, genom sina dotterbolag, råoljetankfartyg främst i Monaco, Singapore, Norge och Indien. Bolaget erbjuder även tekniska förvaltningstjänster. Per den 15 december 2025 hade bolaget en flotta bestående av 22 mycket stora råoljetankfartyg.
DHT Holdings, Inc. Sammanfattning av grunderna
| DHT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.63b |
| Vinst(TTM) | US$331.50m |
| Intäkter(TTM) | US$659.44m |
Är DHT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DHT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$659.44m |
| Kostnad för intäkter | US$192.64m |
| Bruttovinst | US$466.81m |
| Övriga kostnader | US$135.31m |
| Intäkter | US$331.50m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.06 |
| Bruttomarginal | 70.79% |
| Nettovinstmarginal | 50.27% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 41.0% |
Hur har DHT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 11:16 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
DHT Holdings, Inc. bevakas av 21 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | ABG Sundal Collier |
| Kenneth Hoexter | BofA Global Research |
| Gregory Lewis | BTIG |