Stabilis Solutions (SLNG) Aktievy
Stabilis Solutions, Inc. är tillsammans med sina dotterbolag ett energiomställningsföretag som tillhandahåller nyckelfärdiga lösningar för produktion, lagring, transport och tankning av ren energi, främst med flytande naturgas (LNG), till olika slutmarknader i Nordamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
SLNG Community Fair Values
See what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Stabilis Solutions, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.07 |
| 52 veckors högsta | US$6.36 |
| 52 veckors lägsta | US$3.21 |
| Beta | -0.23 |
| 1 månads förändring | 11.81% |
| 3 månaders förändring | -27.06% |
| 1 års förändring | -26.00% |
| 3 års förändring | 10.90% |
| 5 års förändring | -46.38% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -26.13% |
Senaste nyheter och uppdateringar
SLNG: Slower Marine LNG Adoption Will Still Support Future Upside
Analysts have reduced their price target for Stabilis Solutions by aligning fair value to $9.00. They cite a longer timeline for ship adoption of natural gas, higher capital needs for LNG infrastructure, and limited barriers to entry, along with lower revenue and EBITDA forecasts tied to fewer LNG gallons delivered and weaker gross margins per gallon.SLNG: Slower LNG Marine Adoption Will Still Support Long Term Upside
Narrative Update: Stabilis Solutions Analyst Price Target Analysts have trimmed their price target on Stabilis Solutions to $9.00. This reflects updated views around a longer liquefied natural gas adoption timeline in shipping, higher infrastructure capital needs, and reduced revenue and margin expectations.SLNG: Slower LNG Marine Rollout Will Still Support Long Term Upside
Narrative Update on Stabilis Solutions Analysts have trimmed their average price target on Stabilis Solutions by $0.00, reflecting a more cautious stance as they factor in a longer rollout for LNG-fueled ships, higher capital needs for LNG infrastructure, and lower revenue and EBITDA assumptions tied to fewer gallons delivered and thinner gross margins. Analyst Commentary Recent research commentary reflects a more cautious stance on Stabilis Solutions, with the rating moved to Hold as analysts reassess the timing and profitability of the liquefied natural gas, or LNG, opportunity.SLNG: Slower Marine Adoption Will Still Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their price target on Stabilis Solutions to $9.00, citing updated expectations for slower liquefied natural gas adoption in marine shipping, higher infrastructure capital needs, and softer revenue and margin assumptions reflected in a revised future P/E estimate. Analyst Commentary Analysts are reassessing their views on Stabilis Solutions following updated expectations around liquefied natural gas adoption and the company’s volume and margin outlook.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| SLNG | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 7.4% | -5.9% | 2.5% |
| 1Y | -26.0% | 31.9% | 26.4% |
Avkastning vs industri: SLNG presterade sämre än US Oil and Gas branschen som gav 31.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: SLNG presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| SLNG volatility | |
|---|---|
| SLNG Average Weekly Movement | 14.8% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: SLNG s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: SLNG s veckovolatilitet ( 15% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2013 | 85 | J. Crenshaw | www.stabilis-solutions.com |
Stabilis Solutions, Inc. är tillsammans med sina dotterbolag ett energiomställningsföretag som tillhandahåller nyckelfärdiga lösningar för produktion, lagring, transport och tankning av ren energi, främst med hjälp av flytande naturgas (LNG), till olika slutmarknader i Nordamerika. Företaget erbjuder LNG-lösningar till kunder inom flyg- och rymdindustrin, jordbruk, energi, industri, marin bunkring, gruvdrift, rörledningar, fjärrkraft och allmännyttiga företag. Företaget tillhandahåller även teknik- och fältsupporttjänster samt hyr ut kryogenisk utrustning.
Stabilis Solutions, Inc. Sammanfattning av grunderna
| SLNG grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$76.99m |
| Vinst(TTM) | -US$3.83m |
| Intäkter(TTM) | US$61.29m |
Är SLNG övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| SLNG resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$61.29m |
| Kostnad för intäkter | US$45.96m |
| Bruttovinst | US$15.32m |
| Övriga kostnader | US$19.16m |
| Intäkter | -US$3.83m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.21 |
| Bruttomarginal | 25.00% |
| Nettovinstmarginal | -6.25% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 11.3% |
Hur har SLNG utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 09:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Stabilis Solutions, Inc. bevakas av 3 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Martin Malloy | Johnson Rice & Company, L.L.C. |
| Tate Sullivan | Maxim Group |
| null null | Maxim Group |