StealthGas (GASS) Aktievy
StealthGas Inc. och dess dotterbolag tillhandahåller sjötransporttjänster till producenter och användare av flytande petroleumgas (LPG) i Grekland och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
GASS Community Fair Values
See what 19 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
StealthGas Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$9.92 |
| 52 veckors högsta | US$10.55 |
| 52 veckors lägsta | US$5.38 |
| Beta | 0.25 |
| 1 månads förändring | 5.87% |
| 3 månaders förändring | 14.02% |
| 1 års förändring | 81.02% |
| 3 års förändring | 217.95% |
| 5 års förändring | 225.25% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -28.12% |
Senaste nyheter och uppdateringar
GASS: Higher LPG Rates And Trade Route Shifts Will Support Returns
Analysts have lifted their price target on StealthGas to $14 from $10, pointing to expectations for higher long term liquefied petroleum gas shipping rates and potential demand support from shifts in Middle East trade routes. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts view the higher US$14 price target as reflecting updated expectations for long term liquefied petroleum gas shipping rates, which they see as supportive for earnings power over time.GASS: Higher Long Term LPG Shipping Rates Will Support Future Returns
Analysts have lifted their StealthGas price target to $14 from $10, citing updated estimates that reflect expectations for higher long term liquefied petroleum gas shipping rates and ongoing shifts in trade routes that are viewed as supportive for gas carrier demand. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts see the higher US$14 price target as reflecting updated assumptions for long term liquefied petroleum gas shipping rates, which they view as more supportive for StealthGas revenue potential than previous models.GASS: Higher Long Term LPG Rates And Trade Route Shifts Will Support Returns
Analysts have lifted their StealthGas price target to $14 from $10, citing revised estimates that reflect higher long term liquefied petroleum gas shipping rates, along with expectations that shifting Middle East trade routes could support demand for gas carriers. Analyst Commentary Recent research points to a more constructive view on StealthGas, anchored in assumptions for sustained liquefied petroleum gas shipping rates and changing trade flows linked to Middle East activity.GASS: Long Term LPG Trade Route Shifts Will Support Future Earnings
Analysts have raised their price target on StealthGas to $14 from $10, citing expectations for higher long term liquefied petroleum gas shipping rates and increased demand for gas carriers due to shifts in trade routes related to military engagements in the Middle East. Analyst Commentary Recent research points to a higher valuation framework for StealthGas, with the price target lifted to $14 from $10.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| GASS | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.0% | -2.0% | 1.2% |
| 1Y | 81.0% | 37.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: GASS översteg US Oil and Gas branschen som gav 37.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: GASS översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| GASS volatility | |
|---|---|
| GASS Average Weekly Movement | 5.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: GASS har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: GASS s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2004 | n/a | Harry Vafias | www.stealthgas.com |
StealthGas Inc. och dess dotterbolag tillhandahåller sjötransporttjänster till producenter och användare av flytande petroleumgas (LPG) i Grekland och internationellt. Bolagets LPG-transportörer transporterar olika petroleumgasprodukter i flytande form, inklusive propan, butan, butadien, isopropan, propylen och vinylkloridmonomer, samt ammoniak. Företaget erbjuder också råolja och naturgas.
StealthGas Inc. Sammanfattning av grunderna
| GASS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$368.88m |
| Vinst(TTM) | US$58.83m |
| Intäkter(TTM) | US$173.16m |
Är GASS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| GASS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$173.16m |
| Kostnad för intäkter | US$80.05m |
| Bruttovinst | US$93.11m |
| Övriga kostnader | US$34.29m |
| Intäkter | US$58.83m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.58 |
| Bruttomarginal | 53.77% |
| Nettovinstmarginal | 33.97% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har GASS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 09:52 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
StealthGas Inc. bevakas av 11 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Brandon Oglenski | Barclays |
| Noah Parquette | Canaccord Genuity |
| Natasha Boyden | Cantor Fitzgerald & Co. |