This company has been acquired
TDCX (TDCX) Aktievy
Provides outsource contact center services for technology and other blue-chip companies worldwide. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för TDCX från våra riskkontroller.
TDCX Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
TDCX Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$7.13 |
| 52 veckors högsta | US$8.49 |
| 52 veckors lägsta | US$4.22 |
| Beta | 0.27 |
| 1 månads förändring | 0.14% |
| 3 månaders förändring | -1.11% |
| 1 års förändring | -13.47% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -62.61% |
Senaste nyheter och uppdateringar
TDCX: Poor Visibility Into Near-Term Performance
Summary TDCX continues to face growth headwinds and revenue decline, with no signs of recovery. The reliance on its top client is dragging down the entire business and impacting growth. Poor visibility into near-term performance and potential structural issues raise concerns about TDCX's long-term growth profile. Read the full article on Seeking AlphaTDCX: Full-Year Guidance Unchanged Despite Q3 Beat
Summary It is disappointing that TDCX didn't raise its FY 2023 guidance, although its Q3 2023 results were above expectations. TDCX has a huge cash pile on its books, which could be used for M&As or buybacks to boost its future financial performance. A Hold rating for TDCX is maintained following an assessment of its recent quarterly results and prospects. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| TDCX | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.1% | 1.4% | 2.5% |
| 1Y | -13.5% | -24.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: TDCX presterade sämre än US Professional Services branschen som gav -24.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TDCX presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TDCX volatility | |
|---|---|
| TDCX Average Weekly Movement | 1.1% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: TDCX har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: TDCX s veckovolatilitet har minskat från 8% till 1% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1995 | 17,862 | Laurent Bernard Marie Junique | www.tdcx.com |
TDCX Inc. Sammanfattning av grunderna
| TDCX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.03b |
| Vinst(TTM) | US$88.72m |
| Intäkter(TTM) | US$486.12m |
Är TDCX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TDCX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | S$658.35m |
| Kostnad för intäkter | S$424.57m |
| Bruttovinst | S$233.78m |
| Övriga kostnader | S$113.63m |
| Intäkter | S$120.15m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2023
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.83 |
| Bruttomarginal | 35.51% |
| Nettovinstmarginal | 18.25% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har TDCX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/06/20 09:29 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/06/20 00:00 |
| Intäkter | 2023/12/31 |
| Årlig intjäning | 2023/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
TDCX Inc. bevakas av 3 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Pang Vittayaamnuaykoon | Goldman Sachs |
| Shuo Han Tan | HSBC |
| Ranjan Sharma | J.P. Morgan |