Resources Connection (RGP) Aktievy
Resources Connection, Inc. tillhandahåller konsulttjänster till företagskunder under namnet Resources Global Professionals (RGP) i Nordamerika, Asien och Stillahavsområdet samt Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
RGP Community Fair Values
See what 22 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Resources Connection, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.53 |
| 52 veckors högsta | US$6.30 |
| 52 veckors lägsta | US$3.06 |
| Beta | 0.51 |
| 1 månads förändring | 12.13% |
| 3 månaders förändring | 26.89% |
| 1 års förändring | -8.30% |
| 3 års förändring | -70.91% |
| 5 års förändring | -68.93% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -43.38% |
Senaste nyheter och uppdateringar
RGP: ERP Consulting Expansion Will Support Long Term Earnings Stability
Narrative Update on Resources Connection Analysts lowered their price target on Resources Connection by about $1.38, citing reduced fair value estimates, a lower future P/E assumption, and updated views on revenue trends and profit margins. Analyst Commentary Recent research points to a lower price target for Resources Connection, with analysts linking the change to updated assumptions around fair value, future P/E, and expectations for revenue and margins.RGP: ERP Expansion And Margin Discipline Will Support Future Upside
Analysts have reduced their price target on Resources Connection by $3, citing updated assumptions on fair value, revenue trends, profit margins, and a higher future P/E multiple as the main factors behind the change. Analyst Commentary Bullish analysts point to the revised price target framework as a sign that the market is still working through updated views on fair value, even with the recent $3 reduction.I See No Reason To Upgrade Resources Connection After This Quarter
Summary Resources Connection remains a Sell as weak demand, slow deal conversion, and mounting AI pressure outweigh its superficially cheap valuation. RGP’s core consulting and on-demand talent segments face declining revenues and margins, with management banking on integration and AI capabilities to drive future recovery. Gross margin and SG&A improvements are partly due to temporary factors, while execution risk persists from balancing cost cuts with growth investments. Despite a debt-free balance sheet and liquidity, RGP’s fundamentals are weakening, and further delays in turnaround could lead to continued valuation compression. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| RGP | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.3% | 1.9% | 1.2% |
| 1Y | -8.3% | -22.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: RGP översteg US Professional Services branschen som gav -22.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RGP presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RGP volatility | |
|---|---|
| RGP Average Weekly Movement | 4.6% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: RGP har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RGP s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1996 | 614 | Rod Carlile | rgp.com |
Resources Connection, Inc. tillhandahåller konsulttjänster till företagskunder under namnet Resources Global Professionals (RGP) i Nordamerika, Asien och Stillahavsområdet samt Europa. Företaget är verksamt genom segmenten On-Demand Talent, Consulting, Europe & Asia Pacific, Outsourced Services och Sitrick. Segmentet On-Demand Talent omfattar experter för att fylla resursluckor.
Resources Connection, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RGP grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$155.51m |
| Vinst(TTM) | -US$97.84m |
| Intäkter(TTM) | US$485.23m |
Är RGP övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RGP resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$485.23m |
| Kostnad för intäkter | US$299.50m |
| Bruttovinst | US$185.73m |
| Övriga kostnader | US$283.57m |
| Intäkter | -US$97.84m |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -2.85 |
| Bruttomarginal | 38.28% |
| Nettovinstmarginal | -20.16% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har RGP utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger RGP en tillförlitlig utdelning?
Se RGP utdelningshistorik och jämförelsetal| Resources Connection datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 21 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 19 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 5 days |
| Dagar till utdelningsdag | 24 days |
Ger RGP en tillförlitlig utdelning?
Se RGP utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 04:40 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/02/28 |
| Årlig intjäning | 2025/05/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Resources Connection, Inc. bevakas av 14 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Mark Marcon | Baird |
| Gary Bisbee | Barclays |
| Jeffrey Silber | BMO Capital Markets Equity Research |