Quest Resource Holding (QRHC) Aktievy
Quest Resource Holding Corporation, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller lösningar för återanvändning, återvinning och bortskaffande av olika avfallsströmmar och återvinningsbara material i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
QRHC Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Quest Resource Holding Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$1.15 |
| 52 veckors högsta | US$2.41 |
| 52 veckors lägsta | US$0.81 |
| Beta | 0.21 |
| 1 månads förändring | 0.88% |
| 3 månaders förändring | -36.11% |
| 1 års förändring | -46.26% |
| 3 års förändring | -78.30% |
| 5 års förändring | -74.50% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -92.72% |
Senaste nyheter och uppdateringar
QRHC: Lower Discount Rate And Stable Margins Will Support Upside
Analysts have adjusted their price target on Quest Resource Holding to $2.50 from $2.50, reflecting updated views on the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions, without a material change in the headline target. Valuation Changes Fair Value: The model fair value remains at $2.50, with no change from the prior estimate.QRHC: Higher Required Return And Stable Margins Will Support Upside
Analysts have modestly adjusted their price target on Quest Resource Holding to $2.50, reflecting updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E multiple. Valuation Changes Fair Value: $2.50 remains unchanged based on the updated set of assumptions.QRHC: Positive Revenue Shift And Lower Discount Rate Will Support Upside
Analysts have adjusted their price targets for Quest Resource Holding to reflect updated assumptions for revenue growth, profit margins, and a lower future P/E multiple, while applying a slightly reduced discount rate. Together, these factors inform a revised view of the stock's potential value in dollar terms.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| QRHC | US Commercial Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 6.5% | -1.0% | 1.2% |
| 1Y | -46.3% | -14.8% | 28.7% |
Avkastning vs industri: QRHC presterade sämre än US Commercial Services branschen som gav -14.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: QRHC presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| QRHC volatility | |
|---|---|
| QRHC Average Weekly Movement | 13.5% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: QRHC s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: QRHC s veckovolatilitet ( 14% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 195 | Perry Moss | investors.qrhc.com |
Quest Resource Holding Corporation, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller lösningar för återanvändning, återvinning och bortskaffande av olika avfallsströmmar och återvinningsbara material i USA. Företaget erbjuder tjänster för bortskaffande och återvinning av kartong, papper, metaller, begagnad motorolja, oljefilter, skrotdäck, plast, fett, matolja, matavfall, utgångna livsmedelsprodukter, glas, rengöring av separatorer och tankar, byggavfall, reglerat avfall, batterier, kvicksilver, lampor och elektroniska apparater samt reglerat och oreglerat fast, flytande och gasformigt avfall. Företaget tillhandahåller även frostskyddsmedel och spolarvätska, dumpers och komprimeringsutrustning samt andra mindre kringtjänster.
Quest Resource Holding Corporation Sammanfattning av grunderna
| QRHC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$24.17m |
| Vinst(TTM) | -US$7.29m |
| Intäkter(TTM) | US$243.52m |
Är QRHC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| QRHC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$243.52m |
| Kostnad för intäkter | US$202.24m |
| Bruttovinst | US$41.28m |
| Övriga kostnader | US$48.57m |
| Intäkter | -US$7.29m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.35 |
| Bruttomarginal | 16.95% |
| Nettovinstmarginal | -3.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 165.4% |
Hur har QRHC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 06:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Quest Resource Holding Corporation bevakas av 3 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Aaron Spychalla | Craig-Hallum Capital Group LLC |
| William Bremer | Maxim Group |
| Gerard Sweeney | Roth Capital Partners |