This company has been acquired
Heidrick & Struggles International (HSII) Aktievy
Heidrick & Struggles International, Inc. och dess dotterbolag tillhandahåller tjänster inom executive search, konsultverksamhet och on-demand talent services till företag och företagsledare över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
HSII Community Fair Values
See what 7 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Heidrick & Struggles International, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$59.01 |
| 52 veckors högsta | US$59.05 |
| 52 veckors lägsta | US$36.87 |
| Beta | 1.08 |
| 1 månads förändring | 0.43% |
| 3 månaders förändring | 16.32% |
| 1 års förändring | 28.73% |
| 3 års förändring | 98.49% |
| 5 års förändring | 104.97% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 319.63% |
Senaste nyheter och uppdateringar
HSII: Pending Cash Buyout Will Anchor Shares And Signal Resilient Executive Search Demand
Analysts have nudged their price target for Heidrick & Struggles International up by $3 to $59 per share, reflecting the agreed going private transaction at that level and a broadly shared view that the deal is likely to close. The move also signals healthy underlying demand in executive search.HSII: Pending $59 Cash Buyout Will Lead to Market Exit and Neutral Outlook
Analysts have increased their price target for Heidrick & Struggles International to $59 per share, up from prior levels as a result of the company's pending acquisition agreement at that price. There is consensus that the transaction is likely to close soon.HSII: Acquisition Agreement Will Drive Transition to Private Ownership at $59 Per Share
The analyst price target for Heidrick & Struggles International has been raised to $59.00 per share. This reflects increased confidence among analysts in the company's acquisition deal and positive sector demand trends.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| HSII | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.1% | 1.4% | 2.5% |
| 1Y | 28.7% | -24.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: HSII översteg US Professional Services branschen som gav -24.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: HSII översteg US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| HSII volatility | |
|---|---|
| HSII Average Weekly Movement | 5.8% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: HSII har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: HSII s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1953 | 2,231 | Tom Monahan | www.heidrick.com |
Heidrick & Struggles International, Inc. erbjuder tillsammans med sina dotterbolag rekrytering av chefer, konsulttjänster och on-demand talangtjänster till företag och företagsledare över hela världen. Bolaget erbjuder sina kunder tjänster för att bygga upp ledarskapsteam genom att underlätta rekrytering, ledning och utveckling av ledande befattningshavare. Genom sina on-demand-tjänster erbjuder bolaget sina kunder oberoende talanger, inklusive yrkesverksamma med bransch- och funktionell expertis för tillfälliga ledarskapsroller och kritiska och projektbaserade initiativ; och konsulttjänster, såsom ledarskapsbedömning och utveckling, team- och organisationsacceleration, digital acceleration och innovation, rådgivningstjänster för mångfald och inkludering samt kulturformande tjänster.
Heidrick & Struggles International, Inc. Sammanfattning av grunderna
| HSII grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.23b |
| Vinst(TTM) | US$37.05m |
| Intäkter(TTM) | US$1.20b |
Är HSII övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| HSII resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.20b |
| Kostnad för intäkter | US$929.90m |
| Bruttovinst | US$269.95m |
| Övriga kostnader | US$232.90m |
| Intäkter | US$37.05m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.78 |
| Bruttomarginal | 22.50% |
| Nettovinstmarginal | 3.09% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har HSII utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2025/12/10 07:46 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2025/12/09 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Heidrick & Struggles International, Inc. bevakas av 9 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Mark Marcon | Baird |
| Kevin Steinke | Barrington Research Associates, Inc. |
| Ty Govatos | CL King & Associates, Inc. |